Konya'da hava kirliliği sınır değerini aştı

  • Giriş : 27.01.2008 / 11:03:00

Konya'da, hava kirliliği oranının partikül madde sınır değerini 2 kat aştığı belirtilerek, saat 18.00'den sonra dışarı çıkılmaması, kapıların ve pencerelerin açılmaması istendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şükrü Dursun, e yaptığı açıklamada, Konya'da hava kirliliğinin özellikle belli zaman dilimlerinde insanları rahatsız edecek seviyeye ulaşabildiğini söyledi.

Özellikle akşam saatlerinde kirlilik oranının en yüksek değerleri bulduğunu anlatan Dursun, ''Son bir hafta içinde kentte bazı günler kirlilik oranı, partikül madde sınır değerinin 2 katını aştı. Partikül madde sınır değeri 300 mikrogram/metreküp iken, bu değer bazı günler 800 mikrogram/metreküpün üzerinde ölçüldü. Bu değerler de bir saatlik ortalamalar. Eğer 15 dakikalık kirlilik değerlerine bakacak olursak, özellikle rüzgara kapalı yerlerde partikül madde değeri mutlaka 800 mikrogram/metreküpün de üzerinde olacaktır'' dedi.

Özellikle meteorolojik şartların rüzgar oluşturmadığı günlerde kirlilik oranının daha da arttığını dile getiren Dursun, ''Böyle günlerde saat 18.00'den sonra dışarı çıkılmasını, kapıların ve pencerelerin açılmasını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Belki 'çok ciddi tehlike var' diyemeyiz ancak, kentte sağlıklı bir hava kalitesi olmadığını da rahatlıkla söyleyebiliriz'' diye konuştu.

-''ÇAMAŞIR ASMAYIN'' UYARISI...-

Dursun, kendisinin de evinde, hava kirliliği nedeniyle yıkanan çamaşırları dışarı astırmadığını, havadaki partikül maddelerin eşyalara sinecek olması nedeniyle özellikle akşam saatlerinde dışarı elbise asılmasını doğru bulmadığını sözledi.

Konya'da ısınmak için yoğun şekilde kömür kullanılması nedeniyle kısa dönemde hava kirliliği sorununun çözümünün çok zor olduğunu anlatan Dursun, şunları kaydetti:

''Aslında kömürün duman yapmayacak şekilde yakılması ve yakma saati çok önemli. Soba ve kömürlü kaloriferlerin, akşam üzeri oluşan hava sirkülasyonu öncesinde yakılması, hava kirliliğini ciddi oranlarda azaltabilir. Belediyenin mevcut personel olanaklarıyla binlerce evin kontrolünü yeteri kadar denetleyebildiklerini sanmıyorum. Vatandaşlarımız, radyo ve televizyon kanalları kullanılarak uyarılabilir, daha bilinçli soba ve kalorifer yakımıyla ilgili bilinçlendirilebilir. Ayrıca, doğalgazın kentte hızla yaygınlaştırılması da orta ve uzun vadede çözüm olacaktır.''

Dursun, sokaktaki vatandaşın, soluduğu havadaki kirliliğinin sağlığa zararlı seviyeye ulaşıp ulaşmadığını, genizde yanma, gözde ve ağızda oluşacak kuruluktan anlayabileceğini belirterek, ''Eğer böyle belirtiler varsa kirleticilik miktarları zararlı seviyeye ulaşmış demektir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious