Konya'da insan ticareti yapan 66 kişi tutuklandı

Konya'da insan ticareti yapan 66 kişi tutuklandı.15647
  • Giriş : 01.06.2008 / 13:08:00

Konya'da polisin, sahte pasaport düzenleyerek insan ticareti yaptıkları öne sürülen bir gruba yönelik operasyonu kapsamında gözaltına alınan şüphelilerden aralarında 2 polis ve 2 askeri personelin de bulunduğu 66 kişi tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün birçok ilde eş zamanlı düzenlediği organize suç örgütüne yönelik ''palmiye'' adı verilen operasyonda, 2 gün önce adliyeye sevk edilen 85 şüpheliden, 84'ü alınan ifadelerinin ardından tutuklama istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Gece geç saatlere kadar süren duruşmada, şüphelilerden aralarında 2 polis ve 2 askeri personelin de bulunduğu 66 kişi tutuklandı, 18 kişi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İki yıllık çalışma sonrası 17 ayrı ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda, aralarında kamu görevlilerinde bulunduğu şüphelilerin ev ve üst aramalarında 2 el bombası, 13 ruhsatsız silah, çok sayıda mühür ele geçirildiği öğrenildi.

Şüphelilerin Avrupa ülkelerine kişi başı 5-10 bin dolar karşılığında kaçak gönderdiği öğrenildi.

Yakalanan kamu görevlilerinin yeşil pasaport çıkararak bunları para karşılığında zanlılara verdiği, zanlıların ise bu pasaportları kaçaklar için sahtecilik yöntemiyle düzenlediği ileri sürüldü.

27 Mayısta, sahte pasaportla insan ticareti yaptıkları iddia edilen suç örgütüne yönelik 17 ilde düzenlenen operasyonda 106 kişi gözaltına alınmış, ifadelerinin ardından zanlıların 21'i serbest bırakılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious