Konya'da kar, yaşamı olumsuz etkiliyor

  • Giriş : 26.12.2006 / 00:00:00

Konya'da sabahın erken saatlerinde çok az şekilde yağdıktan sonra duran kar, yaşamı olumsuz yönde etkiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya'da sabahın erken saatlerinde yağan ve yerlerde oluşan hafif kar tanecikleri işlerine ve okullarına giden vatandaşları olumsuz etkiliyor. Yağışın durmasına rağmen yerlerde oluşan buzlanma nedeniyle, şehiriçi karayollarının bazı bölgelerde trafik akışı olumsuz yönde etkilendi. Zeminin buzla kaplanması sonucu trafik ekipleri, sürücüleri daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Karayolları ekipleri tuzlama ve temizleme çalışmalarına başlarken, trafik polisleri şehir içinde ve şehirler arası yollarda denetimlerini artırdı.

Meteoroloji'den alınan bilgiye göre Orta Akdeniz ve Balkanlar üzerinden gelen yağışlı ve soğuk hava, batı bölgelerinden kuzey, iç ve doğu bölgelerine kayacak. Yurdun batı kesimlerinin, yarın Orta Akdeniz ve Balkanlar üzerinde gelen yağışlı bir havanın etkisine gireceği, yağışların hafta sonuna kadar kuzey, iç ve doğu bölgelerde etkisini sürdüreceği bildirildi.

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, yarın Marmara'nın batısı ve kıyı Ege'de yağmur ve sağanak şeklinde başlayacak yağışların, Çarşamba günü Marmara, Ege, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile İç Anadolu'nun kuzeybatısında devam edeceği, hava sıcaklığının yarın yurdun batı kesimlerinden başlamak üzere hafta sonuna kadar tüm yurtta azalacağı tahmin ediliyor.

Yağışların Perşembe ve Cuma günleri, hava sıcaklığında beklenen azalmayla birlikte Karadeniz'in iç kesimleri, iç Anadolu'nun kuzeyi, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Afyon ve Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yurdun iç ve doğu bölgelerinde Perşembe gününden itibaren beklenen kar yağışları ile hava sıcaklığındaki azalmaya bağlı olarak yaşanabilecek buzlanma ve don olayının oluşturacağı olumsuz şartlara karşı sürücüler, ilgililer ve vatandaşların tedbirli olmaları gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious