Konya'da kar yağışı sevindirdi

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Özellikle kuraklık yüzünden zor dönemler geçiren Beyşehir ve Ereğli Havzası'ndaki kar yağışlarının uzun yıllar ortalamasının üzerinde olduğu açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya Meteoroloji Bölge Müdürü Ertuğrul Şen, ocak ayının sonlarında etkili olan kar ve yağmur yağışının 2007 yılının ilk iki ayı toplamında Konya bölgesinde mevsim normallerine yakın seviyede düştüğünü söyledi.

Özellikle ocak ayında Ilgın, Beyşehir ve Ereğli bölgesinde yağışların mevsim normallerinin üzerine çıktığını vurgulayan Şen, şubat ayının 15 günlük dönemindeki kar yağışlarının da geçen yılları aratmadığını bildirdi.

Ertuğrul Şen, ''Özellikle Ereğli'deki Akgöl Sazlıkları ve Beyşehir Gölü açısından bu havzalardaki yağışların bu kadar fazla olması çok sevindirici. Beyşehir bölgesinde Anamas Dağları'nda 1 metreye ulaşan kar kalınlığı su seviyesi düşen Beyşehir Gölü'ne çok yarayacak" dedi.

Seydişehir ve Bozkır bölgesinde yüksek kesimlerinde kar kalınlığının 70 santimetreyi geçtiğini ifade eden şen, "Anamas Dağları ile Seydişehir ve Bozkır'da eriyen karlar doğrudan havzaya inecek ve Beyşehir Gölü'nü besleyecek'' şeklinde konuştu.

Şen, Ereğli Havzası'nda da kar kalınlığının 20 santimetreyi aştığını belirterek, bölgedeki sulak alanların bu yağışlarla biraz nefes alacağını bildirdi.

Karaman'ın yüksek kesimlerinde Toros Dağları'nın eteklerinde de kar yağışının çok iyi olduğunu dile getiren Şen, bu yağışların yer altı ve yer üstü su kaynaklarına büyük fayda sağlayacağını kaydetti.

Şen, Konya'da şubat ayında şu ana kadar metre kareye ortalama toplam 20 kilogram yağış düştüğünü ifade ederek, ''Şubatın ikinci yarısında da yağış bekliyoruz. Şubatın uzun yıllar ortalaması olan 28 kilogramı yakalarız diye düşünüyoruz. Yağışlar konusunda Niğde bölgesi dışında büyük sıkıntı yaşanmadı'' dedi.

Son yılların en sıcak ocak ayını yaşadık!

Bu arada dünyada 2007 ocak sıcaklıkları, bu dönemde şimdiye kadar kaydedilen en yüksek sıcaklıklar oldu.

Amerikan Atmosfer ve Okyanus Bilimleri Dairesi (NOAA) uzmanları, gerek karalarda gerekse okyanus yüzeyinde şimdiye kadar ocak ayında hiç bu denli yüksek sıcaklık kaydedilmemiş olduğunu bildirdi.

Gerek karaların gerekse okyanusların ocak ayı sıcaklık ortalaması, 20. yüzyıl ortalamasından 0.85 derece yüksek oldu. Sırf karalardaki sıcaklıklar ise ocak ortalamasının 1,89 derece üstünde çıktı, bu da rekor anlamına geldi.

Okyanus sıcaklıkları ise son 128 yılda kaydedilen dördüncü en yüksek sıcaklık oldu. NOAA uzmanlarına göre, sıcaklıklardaki bu anormal artış, Avrasya'da kar yağışının ciddi oranda azalmasına da neden oldu.

Uzmanların açıklamasına göre, sıcaklıkların 1976 yılından bu yana artış oranı, üçe katlanarak 0.18'e yükseldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious