Konya'da kiralık ev patlaması yaşanıyor

Konya'da kiralık ev patlaması yaşanıyor.12432
  • Giriş : 28.01.2009 / 12:06:00

Konya Emlakçılar Odası Başkanı İsmet Çakır, Konya'da son yıllarda yaşanan konut artışıyla birlikte artık neredeyse her apartmanda bir kiralık daire bulmanın mümkün olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çakır, yaptığı açıklamada, Konya'da 2006-2008 yılları arasında özel şirketler, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve belediyeler aracılığıyla çok sayıda konut inşa edildiğini belirtti.

Konut sayısında muazzam bir artış yaşandığını ifade eden Çakır, ''Nüfus artışına oranla, konut sayısında çok daha hızlı bir artış gerçekleşti. Bu artışta toplu konut projelerinin çok büyük bir payı var'' diye konuştu.

Çakır, kiralık daire sayısının artmasında çevre illerden ve kırsal kesimden alınan göçlerin durmasının da etkili olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Ekonomik krizle birlikte tersine göç yaşandığını bile söyleyebiliriz. Bazı aileler yeniden köylerine ve kendi şehirlerine göç etmeye başladılar. Bu nedenle de kiralık daire sayısında artış yaşandı. Neredeyse her apartmanda bir kiralık daire bulmak mümkün. Nüfus yoğunluğunun fazla olduğu ve genellikle üniversite öğrencilerinin tercih ettiği Bosna Hersek Mahallesinde ise kiralık daire sayısında herhangi bir artış yok.''

-SOBALI EVLER TERCİH EDİLİYOR-

Çakır, ekonomik durgunlukla birlikte vatandaşların sobalı daireleri daha fazla tercih etmeye başladığını ifade etti.

Kiralık daire sayısının artmasıyla birlikte kaloriferli dairelerin kira ücretlerinde düşüş yaşandığını anlatan Çakır, ''Özellikle sobalı daireler tercih ediliyor. Kaloriferli dairelerin kira fiyatlarında yüzde 25-30 arasında düşüş yaşandı. Geçen yıl aylık en düşük 500 TL olan bir kaloriferli dairenin kira ücreti 350 TL'ye kadar geriledi. Sobalı dairelerin aylık kira ücretleri ise değişmedi'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*