Konya'da kredi kartı dolandırıcıları mahkemeye çıktı

Konya'da kredi kartı dolandırıcıları mahkemeye çıktı.15609
  • Giriş : 01.02.2008 / 15:03:00

Kopya kredi kartı ile 3 milyon dolarlık vurgun yapan 8 kişi adliyeye çıkarıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul ve Antalya'nın da aralarında bulunduğu birçok ilde, yabancı turistlerin kredi kartlarındaki bilgileri kopyalayıp sahte kredi kartı bastırarak dolandırıcılık yaptığı iddia edilen 8 kişi adliyeye çıkarıldı.
Konya İl Jandarma Komutanlığı ile Meram İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, 2 gün önce Konya'da bir otele düzenlediği baskında, sahte kredi kartı bastırarak dolandırıcılık yaptığı iddia edilen 4 kişiyi yakalandı. Operasyonu genişleten jandarma ekipleri, 4 kişiyi daha gözaltına aldı.

Gözaltına alınan 8 şahıs geniş güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk edildi. Operasyonun devam ettiğini ve suç örgütünün diğer illerdeki üyelerinin de gözaltına alınacağı bildirildi.


OLAYIN GEÇMİŞİ


Konya İl Jandarma Komutanlığı ile Meram ilçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, sahte kredi kartı bastırarak dolandırıcılık yaptığı iddia edilen kişileri takibe aldı. Yaklaşık 4 ay süren takip sonucunda İstanbul, Antalya, Muğla, Konya, Ankara, İzmir, Hatay'ın bulunduğu birçok ilde işbirliği içinde bulundukları bazı işyerlerinden alışveriş yapan, çoğunluğu Amerika ve Kanadalılardan oluşan yabancı turistlerin kredi kartlarındaki bilgileri 'böcek' adı verilen cihazla kopyaladıktan sonra sahte kredi kartı bastırarak dolandırıcılık yaptığı iddia edilen E.E., E.Ç., Ş.E. ve M.A., Konya'da kaldıkları otelde yakalandı.

Edinilen bilgilere göre, suç örgütü üyeleri, turistlerin yoğun olduğu tatil yörelerindeki anlaşmalı otellerde kredi kartıyla alışveriş yapan turistlerin kartlarını pos makinesinden çektikten sonra 'örümcek' adlı bir cihazla da kart bilgilerini kopyalıyorlar. Daha sonra bilgilerini aldıkları kartları kopyalayan çete üyeleri, İstanbul, Aydın, Muğla, Antalya, Hatay, Isparta ve Konya'da anlaşmalı oldukları işyerlerinden alışveriş yapıyorlar.

Otel odasında 50 sahte kredi kartı, çeşitli bankalara ait kredi kartlarındaki bilgileri kopyalamakta kullanılan 3 cihaz, sahte kredi kartı bilgilerinin kayıtlı olduğu bilgisayar ve çok sayıda CD ele geçirildi. Ele geçirilen 50'ye yakın sahte kredi kartı ile bugüne kadar yaklaşık 3 milyon doların dolandırıcılık yöntemiyle çalındığı bildirildi. Çetenin bugüne kadar söz konusu yöntemle 3 milyon dolarlık vurgun yaptığı öğrenildi.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious