Konya'da sema ve semah buluşması

Konya'da sema ve semah buluşması .11880
  • Giriş : 06.11.2008 / 17:16:00

Konya Valisi Osman Aydın, Mevlana'nın 735. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri kapsamında Şeb-i Arus törenlerinde bu yıl Hacı Bektaş-ı Veli ile Mevlana'yı buluşturmak istediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vali Aydın, etkinliklerin 1 Aralıkta başlayacağını, hazırlıkların büyük ölçüde tamamlandığını belirtti. "Aydın, "Şeb-i Arus törenlerinde hoşgörünün ve sevginin başkenti Konya'da, Hacı Bektaş-ı Veli ile Mevlana'yı buluşturmak istiyoruz. Bu nedenle bu yılki programda semah gösterisi de yapılacak. Buradaki amacımız Anadolu'nun Türkleşmesinde büyük katkısı olan Mevlana, Hacı Bektaş-ı Veli ve Yunus Emre gibi büyük tasavvufları Konya'da bir araya getirmek" diye konuştu.

Aydın, geçen yıllarda sabah ve akşam iki ayrı program düzenlenmesi nedeniyle bir takım sıkıntılar yaşandığına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu yıl farklı bir uygulama yapacağız. Sabah-akşam uygulaması hafta sonları yine devam edecek. Ancak hafta içi tek program olacak. Böylelikle Konya'ya gelen ziyaretçilerin hem Konya'yı tanıması hem de ticari faaliyette bulunması kolaylaşacak. Kutlamaların Kurban Bayramı'na denk gelmesi nedeniyle de arefe günü ve bayramın ilk günü program yapmayacağız."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*