Konya'dan, ABD'ye özel 6 bin dolarlık tüfek

Konya'dan, ABD'ye özel 6 bin dolarlık tüfek .10935
  • Giriş : 09.03.2008 / 13:36:00

Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Huğlu beldesindeki Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi bünyesinde faaliyet gösteren silah fabrikasında ABD'ye özel siparişle üretilen 6 bin dolarlık av tüfeği ilgi odağı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi Başkanı Ömer Kızılkaya, yaptığı açıklamada, kooperatifin 2007 yılını aylık ortalama 2 bin 750 adet silah imalatı ile geride bıraktığını söyledi.

Üretilen bu silahların yüzde 80'ine yakınını başta ABD olmak üzere 32 ülkeye ihraç edildiğini vurgulayan Kızılkaya, daha fazla ülkeye ihracat yapmayı hedeflediklerini bildirdi.

Hedeflerinin aylık 2 bin 750 adet olan silah üretimlerini, önce 4 bin, ardından 5 binlere çıkarmak ve yeni modeller geliştirmek olduğunu belirten Kızılkaya, şunları kaydetti:

''Bazen kendimiz bazen de gelen siparişler üzeri yeni modeller geliştiriyoruz. ABD'den gelen bir sipariş üzerine 3 aylık çalışmanın ardından özel bir av tüfeği ürettik. Özel tasarım av tüfeğinin üzerinde aslan ve geyik figürü işlemeleri bulunuyor. Avlanan aslanın geyiği kovaladığı anı gösteren figürün bulunduğu av tüfeğinde, sadece bu özel gravür işleme işi yaklaşık 1 ay sürdü. El kundağının üzerinde ise keçi figürü bulunuyor. Bu özel tasarım av tüfeği, Türkiye'de sadece Huğlu'da üretilmekte ve fiyatı 5 ile 6 bin dolar arasında değişmektedir. Gelen müşterilerimiz yaptığımız bu özel tasarım av tüfeğine büyük ilgi gösterdi. Gelen birçok vatandaş, bu tüfeği görmek istiyor.''

Kızılkaya, Huğlu'da müşteri nasıl bir tasarım ya da figürü isterse bunu işleyebilecekleri bir potansiyelin her zaman bulunduğunu vurgulayarak, Huğlu'yu bir dünya markası yapan gerçeğin de bu potansiyel olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious