Konyalı damadın kıtalararası düğünü

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Konyalı Ziraat Yüksek Mühendisi Serkan Ateş, doktora yapmak için gittiği Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde Endonezyalı Yuana Parisia ile evlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülkesinden binlerce kilometre uzakta evlenen Ateş'in düğününde, bir çok ülkenin kültürü ile çok değişik bir atmosferde gelişti. Kur'an okunarak başlanan düğünde konuklara Türk mutfağından dolma ve pilav ile Endonezya yemekleri ikram edildi.

Konyalı Ziraat Yüksek Mühendisi Serkan Ateş, Yeni Zelanda'nın Christchurch şehrinde Endonezyalı Yuana Parisia ile dünya evine girdi. Ziraat yüksek mühendisi Serkan Ateş, Bahri Dağdaş Uluslararası Araştırmalar Merkezi'nde görev yaparken her iki ülkenin tarım bakanlıklarının ortak çalışmaları çerçevesinde doktora programı nedeniyle yaklaşık 1,5 yıldır Türkiye'den binlerce kilometre uzaklıktaki Yeni Zelanda'da bulunuyor. Christchurch'ta doktora yapan Ateş, bir süre önce yine Yeni Zelanda'da doğal çevrenin korunması alanında yüksek lisans öğrenimi gören Endonezyalı Yuana Parisia ile tanıştı. Birbirlerini tanıyan her iki genç memleketlerinden binlerce kilometre uzakta evlilik kararı aldı.

Genç çiftin Christchurch'taki düğün merasimi mini Birleşmiş Milletler toplantısı gibiydi. Konya'da bulunan damat ailesinin katılamadığı merasimde erkek tarafını ülkede bulunan az sayıda Türk temsil etti. Yeni Zelanda'da çok sayıda Endonezyalı'nın yaşaması nedeniyle merasimde kız tarafı düğün kültürü daha baskındı. Düğün törenine; Türkiye ile Endonezya'dan konukların yanı sıra Singapur, Yeni Zelanda, Hindistan, Şili, Barbados, Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Çin, Tayland, Kanada, Nijerya, İngiltere, Hollanda, Avustralya, İran, Doğu Timor, Japonya ve İsviçre'den olmak üzere toplam 21 ayrı ülkeden yüzlerce davetli katıldı. Endonezyalı katılımcıların sayıca çok olması, düğün merasimine bu ülkenin örf ve adetleri yansıdı. Damat Ateş'e Endonezya'nın geleneksel fesi giydirilirken, düğün baştan sona İslami usullere göre yapıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlanan ve Singapurlu Profesör Kuan Goh tarafından yönetilen düğün merasiminde nikahı Endonezya asıllı Avustralyalı bir din adamı kıydı. Düğünde gelin ve damadın üzerine çiftin birlik ve beraberliğini sembolize eden örtü serildi.

Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen düğünde Türk ve Endonezya mutfağının özgün tatları konuklara ikram edildi. Dolma ve pirinç pilavı menüde bulunan yemekler arasındaydı.

Mutluluğunu aktaran Konyalı damat Serkan Ateş, "Oldukça sade, samimi ve çok kültürlü bir düğün oldu. Özellikle Hint motifleri ve dekorları düğünümüzün dikkat çeken unsurları arasındaydı" dedi.

Eşinin annesinin daha önce Hindu olduğunu dile getiren damat Ateş, kayınvalidesinin İslam'ı seçen ağabeyinden etkilenerek Müslüman olduğunu ifade etti. Ateş, Yeni Zelanda'dan Endonezyalı eşle evliliğini 'kısmet' olarak niteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious