Konyalı KOBİ'ler krizde daha avantajlı

Konyalı KOBİ'ler krizde daha avantajlı.11538
  • Giriş : 19.11.2008 / 11:08:00

Genellikle öz sermayeleri ile kurulan ve üretim yapan Konya'daki KOBİ'lerin, banka kredisi kullanmadıkları ve çok fazla borçlanmadıkları için krizi az zararla atlatabileceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya Sanayi Odası Başkan Vekili Tahir Şahin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 32 bin KOBİ'nin bulunduğu Konya'nın bu nedenle ''KOBİ Başkenti'' olarak nitelendirildiğini söyledi.

İşletmelerin önemli bölümünün aile şirketi konumunda olduğunu ifade eden Şahin, birçok KOBİ'nin öz sermaye ile kurulup, üretim yaptığını, ekonomideki gelişmelere göre imalatını bir süre durdurabildiğini, azalttığını ya da vardiya ile artırdığını anlattı.

Dünyayı sarsan finansal krizin Türkiye'de daha çok reel sektörü etkilediğini dile getiren Şahin, şunları kaydetti:

''Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde büyük şirketler üretimlerini azaltıyor ya da durduruyor. Yoğun şekilde işçi çıkarmaları gündemde. Türkiye'de de benzer etkiler görülmeye başladı. Bu açıdan KOBİ Başkenti Konya, biraz daha şanslı ve avantajlı. Öz sermayeleri ile kuruldukları ve üretim yaptıkları için KOBİ'lerin önemli bölümü, banka kredi kullanmadan hareket ediyor. Fazla borçlanmamaları büyük avantaj. Krizden doğal olarak etkilenecekler. Ürünlerini satamayacaklar, daha az üretim yapacaklar ancak özellikle borçlu olmadıkları için tamamen kapanmaya kadar gidecek ölçüde çok kötü etkilenmeyecekler.''

Küçük KOBİ'lerin 1-10 arasında işçi çalıştırdığını belirten Şahin, ''Bu işletmeler üretimlerine kriz geçene kadar ara verebiliyor. Örneğin ayakkabı sektöründe faaliyet gösterenlerin yüzde 50'si şu anda kapalı, üretimlerini durdurdu. Benzer birçok KOBİ, aynı yolu izliyor ancak etkiler hafiflediğinde tekrar üretime geçecekler. Tamamen üretimden kopmuş değiller. Fırsat doğduğu anda makineler ve tezgahlar üretime geçiriliyor'' şeklinde konuştu.

KOBİ'LERDE ''VİCDAN'' VAR

Konya'daki işletmelerde ''vicdanın'' da ön planda olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle devam etti:

''Küçük ve orta ölçekli işletmelerin sahipleri, bu tür dönemlerde daha duygusal hareket ediyorlar. Az sayıdaki işçisini kış gününde çıkarıp, yalnız bırakmayı istemiyorlar. Tasarrufa giderek, kendisini zorlayarak işçisine sahip çıkıyor. Bu nedenle Konya'da ciddiye alınacak oranda işçi çıkarmaları şimdilik yok. Umarım krizin etkisi çabuk geçer ve KOBİ'ler kaldıkları yerden üretime devam ederler. Kolay değil, sadece inşaat sektörünün yavaşlaması ilgili 180 sektörü derinden etkiliyor. Ekonominin lokomotifi olan KOBİ'lerin yıkılmaması, desteklenmesi gerekiyor.''

Şahin, Türkiye'de işçi çıkarmalarının önlenmesi için 2009'a özgü bazı kolaylıklar getirilebileceğini belirterek, ''Hükümet, sadece 2009'da SSK primlerini 'ben ödüyorum' diyebilir. Bu, işletmelerin işçi bazında maliyetlerinin ciddi anlamda düşmesi demektir. Tahsil edilmeyen çek ve senetlerin vergileri hemen beklenmemeli. 2001'de finans sektörünü reel sektör kurtarmıştı. Şimdi sıra reel sektörü kurtarmak için finans sektöründe'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*