Konyalılar, ilk 500'de

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

İSO'nun açıkladığı 'Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu' arasına Konya'dan 5 firma girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye'nin ilk 500 firması sıralamasında Konya Şeker Fabrikası A.Ş 55, Eti Aliminyum A.Ş 169, Konya Çimento Sanayii A.Ş 214, Kombassan Kağıt Matbaa Gıda ve Tekstil San. Tic. A.Ş 286 ve Altınapa Değirmencilik Tic. ve San. A.Ş ise 358. büyük firma oldu.
Sonuçları değerlendiren Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Konya'nın yine bir zoru daha başardığını ifade ederek, Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu arasına giren Konyalı 5 firmanın yönetici ve çalışanlarını kutladı.

Konya'dan ilk 500'e giren sanayi kuruluşunun yer almasının Konya Sanayisi için sevindirici bir gelişme olduğunu ifade eden Başkan Büyükhelvacıgil, "İlk 500'e Konya'dan 5 firmamızın girmesi sevindirici bir gelişme. Sayı itibariyle olması gereken noktada değiliz. Konya'nın hedefleri açısından İlk 500 ve ikinci 500'deki firma adedimizin artırılabilmesi için mevcut firmalarımızın bir an önce profesyonel kimlikleriyle markalaşmaya ve kurumsal yapıya kavuşturulması gerekmektedir. Türkiye ekonomisindeki olumlu hava ve istikrar Konya'da da hissediliyor. Sanayicilerimizin göstermiş olduğu bu başarı, azmin ve kararlılığın bir göstergesidir" diye konuştu.

İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu sıralamasında yer alan Konyalı firmaların yönetici ve çalışanlarını başarılarından dolayı kutlayan Başkan Büyükhelvacıgil, "Bu ve benzeri başarıların Konyalı sanayicilerimize örnek olmasını temenni ediyoruz" şeklinde konuştu.

Hükümetten vergilendirmede adil bir sisteme geçiş ve sosyal güvenlik sisteminin ıslahını isteyen Başkan Büyükhelvacıgil, şunları söyledi:"Dolaylı vergilerin hem girdiler üzerinde hem de ürünler üzerinde bu kadar yüksek olduğu bir ortamda sanayicilik dünyanın en zor işidir. Uluslararası piyasalarda rekabet kaliteli ürün ve rekabetçi fiyatlarla olmaktadır. Dolaylı vergilere dayalı bir vergilendirme sistemi dış pazarlarda rekabet gücünü zedeleyen en önemli faktörlerden biridir. Soysal güvenlik sisteminde dengelerinin kurulması zorunludur. Çok yüksek sosyal güvenlik primlerine rağmen sistemin vergi gelirleri ile ayakta tutulması kabul edilemeyecek bir durumdur. Eğer yeni bir düzenlemeye gidilir ve iyileştirme yapılırsa, inanıyoruz ki Konya'da çok sayıda firmamız bu 500 içerisinde yerini alacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious