Konyalılar'a hızlı tren müjdesi

  • Giriş : 07.07.2006 / 00:00:00

TCDD Genel Müdürü Karaman; "Ankara-Konya hızlı tren hattı, Ankara-İstanbul hattından erken bitebilir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya-Ankara arasının hızlı tren için çok elverişli olduğunu belirten Karaman, bu hattın kilometresinin 2 milyon dolara malolduğunu, dünya ortalamasının ise 4 milyon doları bulduğunu açıkladı.
TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Konya Tren Garı'nda 'Konferans Vagonu' içinde bir basın toplantısı düzenledi. Türkiye'deki demiryolu taşımacılığını çağdaş ülkeler seviyesindeki hızlı tren seviyesine getirmek için atılım başlattıklarını ifade eden Karaman, yarın temeli atılacak olan Ankara-Konya arası hızlı tren projesinin bunun önemli bir ayağını oluşturduğunu kaydetti.

Karaman, 58 ve 59. hükümetler döneminde demir yollarına yeniden önem verildiğini ifade ederek, İstanbul-Ankara arası hızlı tren projesinin temelini 2003 yılında attıklarını hatırlattı. Proje kapsamında çalışmaların sürdüğü bilgisini veren Karaman, Ankara-Konya arasının ise inşaatına başladıklarını bildirdi. Bu projelerin tamamlanması durumunda Türkiye'nın hızlı trene sahip olma açısından Dünya'da 8. sıraya geleceğini haber verdi. Karaman, bir soru üzerine Ankara-İstanbul ve Ankara-Konya hattının herikisini de 2008 yılı içinde tamamlamayı planladıklarını ancak Ankara-Konya hattının daha erken bitirilebileceği müjdesini verdi. Karaman, Ankara-Konya arası hızlı tren işletmesinin özel sektöre ihale edile edilebileceğini anlattı.

Konya-Ankara hattını İstanbul'a bağlamak için hattı Polatlı'dan geçirmeyi uygun bulduklarını aktaran Karaman, "Ankara-Konya arası 306 kilometre olacak ve 500 milyon dolar civarında bir paraya malolacak. Ankara-Konya arası hızlı tren için çok ideal bir yol. Kilometre maliyeti 2 milyon dolara geliyor. Dünya ortalaması 4 milyon dolar civarında" diye konuştu. Her iki proje de bittiği zaman İstanbul-Konya arasının 3 saat 30 dakika olacağını söyleyen Karaman, Konya-Karnaman arasındaki trenleri de rehabilite edeceklerini duyurdu.

Ankara ile Konya arasının demiryolu olarak yük ve yolcu taşıma açısından çok uzak olduğunu kaydeden Karaman, "Demiryoluyla Ankara'dan konyaya gelmek 13 saat. Böyle bir yolculuk günümüzde mümkün değil." şeklinde konuştu.

Ankara-Konya hızlı tren hattının 2 şubat 2007 tarihinde alt yapısının bitmiş olacağını haber veren Karaman, "Yaklaşık 400 milyar YTL'ye malolacak üst yapısının 2007 yatırım programına alınmasını planlıyoruz" dedi.

Ankara-Konya hızlı tren hattında; 10 adet köprü, 26 adet üstgeçit, 64 altgeçit, 107 adet menfez, 1 adet 2100 kilometre uzunluğunda tünel inşa edilecek. Proje hayata geçtiğinde; Ankara-Konya arası seyahat süresi 1 saat 15 dakika, Konya-Eskişehir arası 1 saat 30 dakika, İstanbul-Konya arası 3 saat 30 dakika olacak. Proje hayata geçtiğinde Ankara-Konya, İstanbul-Konya arasında yılda toplam 1 milyon 500 bin yolcu taşınma hedefleniyor. Ankara-Konya hızlı tren projesinin toplam maliyeti 5 adet tren setiyle birlikte 562 milyon doları bulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious