Konya'nın 'kitabı' yeniden yazılıyor

Konya'nın 'kitabı' yeniden yazılıyor.20939
  • Giriş : 19.11.2008 / 14:01:00

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya'daki araştırmacı ve akademisyenlerden oluşan bir kurulla, 'Konya Ansiklopedisi' için çalışma başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana Kültür Merkezi'nde oluşturulan Konya Ansiklopedisi Odası'nda düzenlediği basın toplantısında, belediye faaliyetlerinin belki de en önemlisini hayata geçirdiklerini söyledi.

Sosyal ve fiziki belediyeciliğin tek başına yeterli olmadığını, bunların kültürel belediyecilik ile kuşatılması gerektiğini ifade eden Akyürek, ''Konya'da maliyeti 300 milyon YTL'ye yakın projeler devam ediyor. Ancak bu çalışma hepsinden daha önemli ve daha kalıcı. Kültürel belediyecilik başlığını literatüre biz kazandırdık'' diye konuştu.

Bu çalışma için geç kalındığını belirten Akyürek, şu bilgileri verdi:

''Bu çalışma kültürümüze büyük katkı sağlayacak. Bundan sonraki faaliyetlerimizde de bu katkının artarak devam edeceğini söyleyebiliriz. Ansiklopedide Konya ile ilgili her ayrıntı yer alacak. Konya ansiklopedisi ile kültürümüz yazılı hale getireceğiz ve bizden sonraki nesillere kaynak olacak. Ansiklopedi çalışmaları, Konya Ansiklopedisi Odası'nda yapılacak. Belediye olarak çalışma ekibine her türlü imkanları sağlayacağız.''

Konya Ansiklopedisi Yayın Kurulu Başkanı Mehmet Ali Uz da Kayseri, İstanbul ve Bursa'da benzer çalışmalar yapıldığını, amaçlarının her yönden daha iyi bir ansiklopedi oluşturmak olduğunu söyledi.

Bu çalışmanın son derece önemli ve değerli olduğunu vurgulayan Uz, ''2 aylık alt yapı çalışmamız devam ediyor. Bugüne kadar binlerce madde başlığı tespit ettik. Bu çalışmayı yürüten arkadaşlarımızın hepsi Osmanlıcaya hakim, konusunda uzman kişiler. 7-8 cilt olarak düşündüğümüz ansiklopedinin ilk cildini 6 ay içerisinde tamamlayacağız'' dedi.

Konya Ansiklopedisi'nin Danışma Kurulu'nda Prof. Dr. Yusuf Küçükdağ, Prof. Dr Saim Sakaoğlu, Prof. Dr. Dilaver Gürer, Prof. Dr. Ahmet Sevgi, Prof. Dr. Mustafa Uzunpostalcı, Yrd. Doç. Dr. Caner Arabacı, Yrd. Doç. Dr. Yaşar Erdemir ve Yrd. Doç. Dr. Nuri Şimşekler yer alıyor.

Ansiklopedinin yayın kurulu ise Araştırmacı-Yazar Mehmet Ali Uz, Prof. Dr. Haşim Karpuz, Bekir Şahin, Ali Işık, Ercan Uslu, Mehmet Birekul ve Hasan Yaşar'dan oluşuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*