"Konya'nın kuraklık sorunu yok"

  • Giriş : 21.04.2008 / 20:04:00
  • Güncelleme : 21.04.2008 / 19:01:15

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu (TZOB) Üyesi Mustafa Hepokur, Mayıs ayının 15 gününde de Konya Ovası'na istenilen yağışın düşmesi durumunda, rekoltenin geçen yıla göre 2'ye katlanabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hepokur, Türkiye'de pirinç ve bulgurda fiyat artışlarının konuşulduğu bu günlerde, Konya'da ise daha çok buğday rekoltesini etkileyen yağışların gündemde olduğunu belirtti.

Türkiye'de en fazla buğday üreten kent olan Konya'da, nisan ve mayıs aylarının, bitkinin gelişimi, dolayısıyla rekolte için belirleyici olduğunu anlatan Hepokur, çiftçi başta olmak üzere kentteki pek çok sektörün bol yağış beklediğini dile getirdi.

Hepokur, Konya Ovası'nda tarladaki buğday bitkisinin, baharın başından beri yeterli yağışı aldığı için çimlenme evresini başarıyla tamamlayarak ''kardeşleşme'' (bir kökten yaklaşık 10'dan fazla sapın çıkması) evresine geçtiğini kaydetti.

Bunu, önümüzdeki dönemde ''başak oluşturma'' evresinin izleyeceğini dile getiren Hepokur, şunları kaydetti:

''İstenilen şekilde başak oluşabilmesi için, Mayıs'ın 15'ine kadar yeterli oranda yağış düşmesi gerekiyor. Nisan'da beklenen yağış düşmese de öncesinde yağan bol yağmur, bu açığı kapattı. Şu ana kadar Konya'da kuraklıkla ilgili sorun yok. Mayıs'ın 15'ine kadar istenen yağış düşerse rekolte geçen yıla göre 2 kat artar. Geçen yıl Konya'da yaklaşık 1 milyon ton buğday üretimi gerçekleşmişti. Anormal bir gelişme olmaz ve beklenen son yağış da düşerse, buğday rekoltesi normal seviyesine yükselir ve 2-2.5 milyon tonu bulur.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious