Konya'nın vergi rekortmeni Eti Alüminyum

Konya'nın vergi rekortmeni Eti Alüminyum.16885
  • Giriş : 02.05.2008 / 15:16:00

Konya'da ETİ Alüminyum A.Ş, tahakkuk eden 19 milyon 486 bin 545 YTL ile Konya'nın Kurumlar Vergisi rekortmeni olurken, Konya Çimento Sanayi A.Ş ikinci, Konya Şeker A.Ş ise üçüncü oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konya Vergi Dairesi Başkanı Harun Kaynak, Vergi Dairesi Toplantı Salonu'nda düzenlediği toplantıda, Konyalı mükelleflerin 2007 Vergilendirme Dönemi'ne ilişkin Kurumlar Vergisi matrahlarını bir önceki döneme göre azımsanmayacak düzeyde artırdığını söyledi.

Asıl önemli olan sonucun ise Konya'yı merkez olarak seçen kurumların beyanlarında giderek artan verginin tabana yayılması olduğunu ifade eden Kaynak, şunları kaydetti:

''Bir önceki döneme göre Kurumlar Vergisi matrahlarında, yüzde 38,59 oranında, tahakkuk eden Kurumlar Vergisi'nde de yüzde 36,67 oranında bir artış yaşanmıştır. Alınan beyanname sayısı itibariyle de yüzde 5,57 oranında, mükellef sayısı itibariyle de yüzde 4,12 oranında bir artış yaşanmıştır. Bunu piyasa şartlarında bazı olumsuzluklar olsa dahi Konya'nın müteşebbis ruhunun kaybolmadığını göstermesi yönünden önemsiyoruz. Konya'nın bu yıl, son 9 yılın en iyi yağışını aldığı yönündeki resmi verilerin, geçtiğimiz yıl içinde tarımda yüzde 40'lara varan rekolte kaybının yol açtığı piyasa sıkışıklığını azaltacağı düşüncesindeyiz. Bu nedenle Konya'nın 2008 yılını daha da iyi geçireceğini düşünüyoruz.''

Bir önceki döneme kıyasla Kurumlar Vergisi'nin daha çok tabana yayıldığını anlatan Kaynak, ilk üç mükellefin bir önceki döneme göre göre tahakkuk eden Kurumlar Vergisi içindeki payının yüzde 31,94'ten yüzde 27,36'ya düştüğünü, ilk 100 mükellefin bir önceki döneme göre tahakkuk eden Kurumlar Vergisi içindeki payının da yüzde 55,87'den yüzde 53'e düştüğünü bildirdi.

Kaynak, vergisini makul düzeylerde ödeyen mükelleflerin hakkını korumak üzere asgari ücretli kadar dahi vergi tahakkuku bulunmayan mükellefleri bekleyen, bir dizi çalışma ve denetim projelerini önümüzdeki günlerden itibaren yürürlüğe sokacaklarını vurguladı.

Eti Alüminyum A.Ş'nin tahakkuk eden 19 milyon 486 bin 545 YTL ile Kurumlar Vergisi sıralamasında birinci olduğunu ifade eden Kaynak, Konya Çimento Sanayi AŞ'nin 12 milyon 709 bin 254 YTL ile ikinci, 7 milyon 389 bin 930 YTL tahakkukla da Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin üçüncü olduğunu bildirdi.

Kaynak, aynı sıralamada Adese Alışveriş Merkezleri Ticaret A.Ş'nin dördüncü, Seha İnşaat Mühendislik Maden Turizm Sanayi'nin de beşinci olduğunu açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious