Konya'ya 3 yılda 300 hizmet!

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'ya 3 yılda bir seçim dönemine sığmayacak hizmetler kazandırdıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akyürek, UNESCO tarafından 'Mevlana'yı Anma Yılı' ilan edilen 2007 yılında 100 eseri daha şehre armağan edecek.

Mart'ta göreve gelişinin 3. yılını 300 önemli hizmetle geride bırakan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, hizmetlerini Yeni Şafak'a değerlendirdi. 3 yılda Konya'ya bir seçim dönemine sığmayacak hizmetler kazandırdıklarını, bunu da Mevlana kentinde yapmanın kendileri için büyük bir gurur vesilesi olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, UNESCO tarafından ilan edilen Mevlana Yılı 2007'de 100 eseri daha şehre armağan edeceklerini söyledi.
Konya'yı geçmişi kadar büyük ve görkemli bir geleceğe hazırlamak amacıyla 3 yıl önce Türkiye'de en çok oy oranına sahip Büyükşehir Belediye Başkanlarından biri olarak göreve gelen Tahir Akyürek, ilk iş olarak belediyede “Hayır” demeyi yasakladı.

YILDA 300 BİN KİŞİYİ AĞIRLAYAN KÜLTÜR MERKEZİ

14 yıldır inşaatı süren ve bu uzun sürede sadece yüzde 35'i yapılarak yapımı yılan hikâyesine dönen Mevlana Kültür Merkezi'nin “Konya Mevlana demek” düşüncesiyle belediyece devralınması, Başkan Akyürek ve Konya için bir dönüm noktası oldu. Konya Büyükşehir Belediyesi, inşaatı devraldıktan sonra 1.000 işçinin günde 24 saat aralıksız çalışmasıyla kalan yüzde 65'lik kısmını 100 günde tamamladı. Böylece hem Türkiye'nin son yıllarda en büyük kültür merkezi tamamlanmış oldu hem de sema ayinleri pota altından kurtarılmış oldu. Bugün yaklaşık 300 bin insanı bir yılda çeşitli etkinliklerle ağırlayan Mevlana Kültür Merkezi, biri kapalı biri açık olmak üzere dünyanın en büyük iki sema alanını da bünyesinde bulunduruyor.

Büyükşehir Belediyesi, 3 yılda şehir merkezinde yapılan çalışmaların yanında, Atıksu Arıtma Tesisleri ve küresel ısınmaya karşı artırdığı ağaçlandırma çalışmalarıyla; başta Konya halkı olmak üzere, İç Anadolu Bölgesi'ne de önemli katkılar sağlıyor.

ANADOLU MEDENİYETLERİNİN MİRASÇISI: KONYA

Konya'nın misyonu olan bir kent olduğunun altını çizen Başkan Akyürek, “Misyonu olan kentlerin; hem kendine hem çevresine hem de dünyaya söyleyebileceği sözleri vardır. Konya, Çatalhöyük'ten bugüne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, Anadolu medeniyetlerinin mirasçısı bir kent” dedi. Başkan Akyürek şöyle devam etti:

“Konya aynı zamanda Türk İslam medeniyetinin Anadolu'daki ilk başkenti. Çoğulcu yapısıyla ve bu özelliğiyle Konya'nın ülkemizin dünya ile ilişkilerinde çok önemli rolünün olduğunu düşünüyorum. Bunun bilinciyle 14 yılda yüzde 35'i yapılmış, bu süre içerisinde yapımında çok az mesafe kat edilmiş Mevlana Kültür Merkezi'nin inşaatını devralarak çalışmalarımızı yüksek hedeflerle başlattık. Önemli bir belediyecilik başarısıyla Mevlana Kültür Merkezi inşaatını tamamladık.

Mevlana Kültür Merkezi şu an ülkemizin en önemli kültür merkezleri arasında haklı olarak ilk sıralardaki yerini almış durumda. Bilindiği gibi Şeb-i Arus etkinliklerine dünyanın çeşitli ülkelerinden; aralarında devlet başkanları, bakanlar, müsteşarlar, akademisyenlerin bulunduğu önemli yabancı konuklar gelmekte. Sema gösterileri artık spor salonlarındaki potaların altında değil, Hazreti Mevlana'nın ruhuna uygun, O'na layık bir yerde, sema salonlarında yapılmaktadır. Ki bu sema salonları da bugün dünyanın en büyük iki sema salonu olma özelliğine sahiptir. Kültür merkezimiz Aralık aylarındaki etkinliklerle sınırlı tutulmayan birçok önemli kültürel etkinliğin yeni adresi haline geldi. Şu ana kadar sempozyumlar, konserler, sergiler, seminerlere ev sahipliği yapıldı. Mesela 2007 ve 2008 yıllarında Konya'da yapılacak Dünya Tarihi Kentler Birliği'nin genel kurulu ve başkanlarının toplantılarını da bu merkezimizde yapmayı planlamaktayız. Bu toplantıların; hem Konya'nın hem Türkiye'nin tanıtımına çok önemli katkıları olacağını düşünüyorum.”

'AVRUPA KENTLERİYLE YARIŞIYORUZ'

Başkan Akyürek, Konya'da yapılan belediyecilik çalışmalarında çıtanın yüksek tutulduğunu, Konya'nın kendi değerlerine bağlı kalmak kaydı ile modernlik ve geleneğin sentezini oluşturarak Avrupa kentleriyle yarışıp onların önüne geçecek bir süreç içerisinde olduğunu belirtti.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin çalışmaları Sosyal, Kültürel ve Fiziki Belediyecilik olmak üzere 3 ana başlıkta yaptığını açıklayan Akyürek, 3 belediyeciliğin de aynı oranda başarı ile yürütülmesi, üçünün de aynı sağlam temellere oturması gerektiğini kaydetti.

Başkan Akyürek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Fiziki belediyecilikte zaten Türkiye'ye model olduk. Sosyal ve kültürel belediyecilikte de Türkiye'de en başlarda yer almayı hedeflemiştik. Nitekim sosyal belediyecilik alanında Türkiye'nin en başarılı belediyesi seçildik. Bu konuda fakirlerle ilgili projelerimiz, 10 bin öğrenciye burs, KOMEK meslek edindirme kurslarımız, kan bilgi bankası, gezici göz ve kan merkezlerimiz, gezici anaokulu servisimiz, Alo Doğum - Alo Cenaze hizmetlerimiz, Özürlüler Koordinasyon Merkezimiz, Evde bakım servisimiz, kardeş aile uygulamamız gibi birçok hizmetimizle sosyal belediyecilikte de model olduk. Belediye bünyesinde ilk defa Kültür A.Ş. birimi oluşturarak, kültür hizmetlerine önemli paylar ayırıyoruz. Bu alanda da çok önemli çalışmalara imza attık. Biz bu noktalarda Türkiye'ye örneğiz diye düşünüyorum.”

KONYA DEV BİR ŞANTİYEYE DÖNDÜ

Konya'yı gelecek 50 yılı düşünerek çeşitli çalışmalarla bir şantiyeye çevirdiklerini, bu hizmetlerin artan bir ivmeyle devam edeceğini kaydeden Başkan Tahir Akyürek, 28 Mart'ta görevde 3 yılı geride bıraktıklarını, bu 3 yılda Konya'ya sosyal, kültürel ve fiziki anlamda 300 önemli hizmeti kazandırdıklarını söyledi. Birçok belediyenin bir döneme sığdıramadığı çalışmaları 3 yılda yapabilmenin kendileri için bir gurur vesilesi olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek şöyle konuştu: “Konya bugün Türkiye'nin en planlı yapılaşmış, gecekondusu olmayan tek büyük şehridir. En yaygın kanali-zasyon ve su ağına sahip olan Büyükşehir Konya'dır. Toprak alanı olarak bakıldığında ise Türkiye'nin 1/19 büyüklüğüne sahip olan şehrimiz, birçok ülkenin toprak alanını geride bırakır büyüklükte. Böylesine büyük bir şehre hizmet etmenin elbette zor yanları da olacaktır. Altyapıda iyi durumdayız. Yağmursuyu drenaj hatlarımız yoktu, yapımını başlattık. Trafikte diğer büyükşehirlere göre daha rahatız ama kısa vadede 20, orta vadede 50 yıllık perspektifle hareket ederek, 23 yeni cadde açıyoruz.

Yeni raylı sistem hatları yapımını başlattık. Bu konuda da mesafe alıyoruz. Yeni köprülü kavşaklar, yeni otobüs güzergâhları, yeni araç alımlarıyla trafik konusunda da gelecek vizyonu açısından ilgileniyoruz. Çalışmalarımızı Konya'yı dünyanın marka kentlerinden biri yapmak için sürdürüyoruz.”

Mevlana Yılı'nda Hz. Mevlana'ya 100 armağan

Hz. Mevlana'nın doğumunun 800. yılında UNESCO'nun Mevlana Yılı olarak ilan ettiği 2007'de 100 eseri Konya'ya armağan edeceklerini açıklayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın ve Türkiye'nin Mevlana Yılı ile birlikte dünyada daha çok gündeme geldiğini söyledi. Mevlana Yılı ile ilgili çalışmalarını yurt içi ve yurt dışı çalışmaları olarak iki açıdan yürüttüklerini kaydeden Başkan Akyürek, yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi:

“Yurtdışı tanıtım programlarında dünyanın önemli kentlerinde Mevlana ve Konya günleri düzenlemeye başladık. Amerika'da Chicago, Minneapolis, Madison, Colombus ve Iowa'da 5 kentte 6 program; Pakistan'da İslamabad, Karaçi ve Lahor'da olmak üzere 3 kentte 3 program; Bosna Hersek'te de Saraybosna, Travnik, Gorajde gibi yine 3 kentte 3 program olmak üzere toplam 12 etkinlik düzenlendi. Dünyadaki bütün önemli merkezlerde Konya'ya davet ve programlarımız sürecek.” 20 dilde Mesnevi projesinin 2007 yılında sonuçlanacağını kaydeden Başkan Tahir Akyürek, sözlerini şöyle tamamladı: “Mesnevi'yi bütün önemli dünya dillerine çeviriyoruz. Urduca, Fransızca, İngilizce, Arapça, Farsça, İtalyanca, Almanca, Türkçe Nazmen (Aruz vezni ile) ve Türkçesi yayınlandı. Yine 52 haftada 52 sema programı, 52 Mesnevi Dersi programı, Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi'nde devam ediyor. Konya'yı Mevlana ve ailesinin teşrif yıldönümü kapsamında 3 Mayıs'ta çok önemli programlara imza atıyoruz. Mevlana Şiirleri Beste Yarışması düzenledik, Dünyada Barış konulu fotoğraf yarışması düzenliyoruz.

Bütün evlere ve bütün Konya'ya gelenlere Mevlana'yı anlatan kitapçık ve takvim dağıtıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızın Aralık 2007'deki Şeb-i Arus törenleriyle zirveye ulaşacağını umuyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious