Konya'ya yeni üniversite açılıyor

Konya'ya yeni üniversite açılıyor.30064
  • Giriş : 19.02.2009 / 20:04:00

Konya’da “Konya Ticaret Odası-Karatay Üniversitesi” adıyla yeni bir vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin tasarı Meclis Başkanlığı’na sunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısına göre Karatay Üniversitesi fen, edebiyat, mühendislik, iktisadi ve idari bilimler, güzel sanatlar ve hukuk fakülteleri ile uygulamalı bilimler yüksekokulu, sosyal bilimler enstitüsü ve fen bilimleri enstitüsünden oluşacak.

Tasarının gerekçesinde Türkiye'de 94'ü devlet ve 36'sı vakıf olmak üzere toplam 130 üniversite bulunduğu belirtilirken 2002 itibariyle 23 olan vakıf üniversitesi sayısının günümüzde 36'ya ulaştığı vurgulandı.

Gerekçede ”Halen yurt dışında öğrenim gören resmî-burslu öğrenci sayımız 670, Bakanlığımızca öğrenciliği tanınan özel öğrenci sayısı ise 23 bin 535'tir. OECD verilerinde 2001 yılı itibarıyla yurtdışında öğrencisi bulunan ülkeler sıralamasında ülkemiz 44 bin 204 öğrenci ile 8'inci sırada yer almaktadır. Ancak bugün itibariyle yurtdışında öğrenim gören öğrenci sayısının bu sayının çok üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

Bu durumda ülkemiz yurtdışında eğitim gören yüksek öğretim öğrenci nüfusu bakımından dünya ülkeleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Dünya genelinde, özel yükseköğretim kurumlarında okuyan öğrencilerin oranı 1985'te yaklaşık yüzde 18 iken, günümüzde yüzde 30'a yaklaşmıştır. Türkiye'de ise vakıf üniversitelerinde öğrenim gören öğrenci oranı halen yüzde 6 civarındadır. Yükseköğretime olan talebin karşılanması, kalkınma planlarında yükseköğretim için hedeflenen okullaşma oranına ulaşılması ve devlet üniversitelerinin üzerindeki kontenjan baskısının azaltılması açısından önemli bir görev üstlenen vakıf üniversitelerinin kurulmasının desteklenmesi gerekmektedir“ denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*