'Koordinatörlük sonuç vermedi'

  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

Tayyip Erdoğan, Türkiye ve Amerika arasında terörle mücadele için oluşturulan koordinatörlük mekanizmasının olumlu sonuç vermediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan, terör örgütünün Kuzey Irak'taki varlığının sona erdirilmesi ve mali kaynaklarının kurutulması için de, hiçbir somut adım atılmadığını, Türkiye'nin beklentilerinin de boşa çıktığını belirtti.
Başbakan Erdoğan, Lübnan'a gidişi sırasında uçakta gazetecilerle sohbet etti. Irak'taki gelişmeleri Türkiye açısından öncelik taşıdığını belirten Erdoğan, terörle mücadele konusunda Amerika Birleşik Devletleri ve Irak'ı eleştirdi.
Amerika'nın özel temsilci atamasına rağmen, terör örgütü PKK için somut adım atılmadığını belirten Erdoğan, "Ciddi adımlar bekliyorduk olmadı" diye konuştu.

Para kaynakları da kurutulmadı"
Türkiye'nin Irak ve Amerika Birleşik Devletleri ile ortaklaşa terörle mücadele kararı aldığını ancak bu konuda da bir gelişme olmadığını söyleyen Erdoğan, "Örgütün para kaynaklarının kurutulacağı söylendi, o da olmadı" dedi.
Koordinatörlük mekanizmasının kurulmasına rağmen, somut adımlar atılmamasını eleştiren Erdoğan, Kuzey Irak'ta örgüte ait kampların belli ve bütün bilgilerin mevcut olduğunu ifade ederek, buna rağmen adım atılmamasına dikkat çekti.
Erdoğan, Irak'ın da PKK bürolarının kapatıldığını söylediğini, ancak daha sonra bu bürolarının kapanmadığının ortaya çıktığını vurguladı.
Başbakan Amerika'ya, "Biz size nasıl terörle mücadelede destek veriyorsak, siz de bize destek verin" diye seslendi.
Erdoğan, Saddam Hüseyin'in idam görüntülerinin yayınlanmasını da zamanlama açısından doğru bulmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious