Kopan kafayı yerine taktılar

  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Geçirdiği kazada kafatası kopan ve omurgasına sadece deriyle bağlı kalan 12 yaşındaki İngiliz çocuk ameliyatla iyileşti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ameliyatı yapan doktor Davies "Daha önce benzer 16 vaka tıp literatürüne geçti. 11'i öldü. 3'ü felç, 1'i sakat kaldı. Sadece biri yaşıyor. Chris çok şanslı" dedi.
Başı vücudundan ayrılan çocuk 2 ayda iyileşti
Yarış pistindeki kazada, kafatası iskeletinden ayrılan 12 yaşındaki Chris Stewart geçirdiği zorlu ameliyattan sonra iki ayda eski haline döndü.
İngiliz küçük yarışçı Chris Stewart, bundan 2 ay önce yarış sırasında 80 kilometre hızla giderken 1000cc'lik Mini marka otomobili metal bir bariyere çarptı. Ve kafatası omurgasından ayrıldı. Araçtan çıkarılıncaya kadar geçen 90 dakika ve hastane yolu boyunca küçük çocuğun kafası omurgasına sadece kasları ve derisi sayesinde bağlı kaldı. İngiltere'nin beyin ve sinir sistemi ameliyatlarında en başarılı hastanesi olan Southampton General'a kaldırılan küçük çocuğun kafatası ve omurgası 6 saat süren zorlu bir ameliyatla tekrar bir araya getirildi. Doktorlar 12 yaşındaki küçükChris'in kafasını yeniden vücuduna bağlayabilmek için metal çiviler ve kalça kemiğinden alınan kemikleri kullandı. Ameliyattan sonra ani ölümcül hareket yapmasını engellemek için suni olarak komaya sokulan Chris, yoğun bakım ünitesinde 19 gün kaldıktan sonra yeniden hayata döndü.
HAREKETSİZLİKTEN SIKILDI!
Ameliyattan sadece 2 ay geçmiş olmasına rağmen sağlığına tümüyle kavuşan küçük çocuk kaza sırasında hiç korkmadığını ancak kısa bir süre için bile olsa istediği gibi hareket edememenin çok sıkıcı olduğunu söyledi. Chris en kısa sürede pistlere geri döneceğini sözlerine ekledi. Chris'inannesi Debra Stewart ise özellikle itfaiyecilerin aracın yanına gelip 90 dakika boyunca oğlunu çıkarmaya çalışmasını izlemenin çok zor ve acı olduğunu söyledi. Koşma, bisiklete binme, yüzme gibi motor hareketlerinde hiçbir sorun yaşamayan Chris'in ameliyatını yapan Evan Davies şöyle konuştu: "Ameliyata başlamadan evvel dünya çapında birçok uzmanı aradım. Fikir danıştım. Böyle bir durumda kazazedenin yaşama şansı yoktur. Daha önce benzer 16 vaka tıp literatürüne geçti. 11'i öldü. 3'ü felç kaldı. 1'i sakat kaldı. Sadece biri hayatta kalmayı başardı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious