Köpeklere 'mikroçip' uygulaması geliyor

Köpeklere 'mikroçip' uygulaması geliyor.9300
  • Giriş : 01.07.2007 / 13:12:00

''Köpeklere Mikroçip'' uygulaması ile köpeklerin kayıt altına alınacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, ''mikroçip'' uygulamasının köpeğin boyun bölgesi veya kürek kemiği derisi altına enjekte edilen pirinç tanesi büyüklüğündeki mikroçipler vasıtasıyla yapıldığı belirtildi.

Bu mikroçip sayesinde dijital ortamda köpeğin hangi ameliyatı geçirdiği ve aşılarının ne zaman yapılacağı türünden bilgilere de ulaşılabildiği, bu bilgilerin sisteme üye belediyeler ve veteriner klinikleri tarafından da görülebildiği açıklandı.

Kültürpark'taki Küçük Hayvan Polikliniğinde yapılan işlemin, hayvan sağlığı açısından hiçbir sakınca taşımadığı ve acı çektirmeden birkaç saniye içerisinde tamamlandığının belirtildiği açıklamada, bu işlemin 30 YTL ücret karşılığında yapıldığı bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Gökhan Özdemir de 5199 sayılı kanuna istinaden evinde kedi-köpek besleyenlerin aşılarını, tedavilerini yaptırmak ve ikamet ettikleri adresin bulunduğu belediyeye de hayvanlarını kaydettirmek zorunda olduklarını hatırlatarak, Işıkkent'te bulunan köpek bakımevinden ücretsiz olarak sahiplenilen her köpeğe de bu mikroçiplerin takıldığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious