Kopenhag yeşil kartla işgücü arıyor

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Danimarka'da yüksek eğitim almış, dil bilen ve mesleki donanımlara sahip gençlerin oturma ve çalışma izni sağlayacak yeşil kart uygulamasına geçeceğini açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Muhammed Jama Farah 32 yaşında bir mühendis. 16 yıl önce Danimarka'ya Somali'den gelen Farah, kısa sürede dil öğrendikten sonra eğitimini başarıyla tamamladı. 3,5 yıllık mühendislik eğitimini bitiren Farah için asıl sınav diplomayı almasıyla başladı.

İnformation gazetesine yansıyan habere göre, Farah tam 400 değişik firmaya iş müracaatında bulundu. İlk müracaatını 2002'de yapan Farah'ı asıl üzen müracaata bulunduğu firmaların hiç birinin kendisini iş görüşmesine çağırmamış olması. İş müracaatı yapmaktan bıkan Farah, geçimini sağlamak için önceleri geceleri taksicilik yapmaya başlar. Somaliler derneğinin başkanlığını yapan Muhammed Jama Farah, gençlere sürekli okuyup, getto bölgelerinden uzak durmasını tavsiye ederken, kendi durumundan hiç bahsetmez. Muhammed Jara Farah, önce geceleri yaptığı taksiciliği 4,5 yıl iş bulamamasından sonra meslek olarak seçmeye başlayacağı anda imdadına DR televizyonu yetişir. Farah'la ilgili İnformation gazetesinde çıkan haberi okuyan DR, İş ve İşçi Bulma Kurumu ile irtibata geçerek, yapılan iş müracaatını kaydetmek istediklerini bildirir. Bu durum karşı tarafada iletilir. 400 iş müracaatından randevu bile alamayan Farah, DR televizyonunun devreye girmesiyle Semco firmasına 'denenmek' amacıyla işe alınır. Semco'da çalışanlarından büyük destek gören Farah, en büyük arzusunu; Suriye'de bulunan eşi ve iki çocuğunu kısa sürede Danimarka'ya getirmek ve Semco'da kalıcı olmak olduğunu açıkladı. "Diplomayı alınca dünyanın bütün kapıları bana açıldı" diye düşündüm diyen Farah, yaptığı 400 iş müracaatından randevu bile verilmemesini ırkçılık ve ayrımcılık olarak nitelemekten ısrarla kaçınırak "herhalde kendini iyi anlatamadım" diye yorumluyor.

Hükümetin uygulamaya koyacağı Yeşil Kartla Danimarka'da iş bulmak amacıyla yerleşebilmek; eğitim, iş tecrübesi, yaş, maaş geliri yabancı dil bilgisi gibi beş ayrı alandaki kriterler üzerinden hesaplanacak toplam 80 puana ulaşmak gerekiyor.

Doktora ve master yapmış olan 30 yaşın altındaki kişilerin peşinen 40-50 puan kazanacakları yöntemle Danimarka'nın gelecekte ihtiyaç duyacağı iş gücü açığını kapatması planlanıyor. Uygulama ile ilk etapta 6 aylık oturma izni verilecek ve Danimarka'ya gelmesine izin verilen kişiler bu 6 ayda iş arayabilecekler. Sadece eğitim aldıkları alanda çalışabilecek olan kişilerin başka alanlara kaymaları durumunda oturma ve çalışma izinleri iptal edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious