Kopenhag'da şiddet

Kopenhag'da şiddet.19027
  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Perşembe günü polisin bir öğrenci yurdunu boşaltmak istemesi üzerine Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da başlayan gösteriler durmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu gençler ile polis arasında çıkan taşlı sopalı çatışmada şu ana kadar 643 gösterici gözaltına alındı. Olayların başladığı ilk gün Danimarka polisinin etkisiz kalması üzerine komşu İsveç'ten takviye kuvvetlerin istendiği bildirilmişti.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, bir gençlik merkezinin tahliye edilmesi üzerine başlayan gösteriler dün akşam da devam etti.

Danimarka polisi, dün akşam üçüncü gününe giren gösteriler sırasında çıkan olaylarda 30'dan fazla kişiyi gözaltına aldı.

Çöpleri yakarak barikat kuran küçük grupların polise taş attığı, ancak çatışmaların, ilk iki gece çıkan olaylar kadar şiddetli olmadığı ifade edildi.Polis yetkilisi Lars Borg, göstericilerin, doğru şeyi yapmadıkları konusunda yavaş yavaş bilinçlendiklerini, durumun seyrinden memnun olduklarını söyledi.

Gösterilerin başladığı perşembe gününden bu yana, Avrupa ve ABD'den gelen 140 kişiyle birlikte 643 gösterici gözaltına alındı.Gösteriler, dini bir kuruluşa satılan gençlik merkezindeki gençlerin tahliye edilmesi üzerine başlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious