Köpriüde iş yavaşlatma eylemi

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde iş yavaşlatma eylemi yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu'na (KESK) bağlı Yol, Yapı, Altyapı, Bayındırlık ve Tapu Kadastro Kamu Emekçileri Sendikası (Yapı-Yol-Sen) üyeleri, maaşlarının diğer kurumlarda aynı işi yapanların aldıkları maaş seviyesine çıkartılması ve otoyol ile köprülerden geçişlerin ücretsiz olması istemiyle iş yavaşlatma eylemi yaptı. Gece yarısına kadar sürdürülmesi planlanan eylem, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müşteşarı Sabri Özkan Erbakan'ın sorunlarını bakanlığa ileteceğini belirtmesinin ardından bir saat sonra bitirildi. Yapı-Yol-Sen Genel Başkanı Bedri Tekin, sorunlarının çözülmemesi halinde eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Yapı-Yol-Sen'e üye yaklaşık 100 kişi, saat 15.30'da Fatih Sultan Mehmet Köprüsü hizmet binası önünde toplandı. Ellerinde "Fiili hizmet hakkımız söke söke alırız", "Toplu görüşme değil toplu sözleşme", "Ücret adaletsizliğine hayır" yazılı döviz taşıyan eylemciler sık sık, "Direne direne kazanacağız","İnsanca yaşama ücreti istiyoruz" şeklinde slogan attı. Üzerlerine "Ücrette adalet insanca yaşanacak ücret istiyoruz"," Fiili hizmet hakkı istiyoruz" yazılı önlük giyen eylemciler türküler eşliğinde halay çekti.

Çevik kuvvet polisinin geniş güvenlik önlemi aldığı alanda Yapı-Yol-Sen Genel Başkanı Bedri Tekin, KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul ile bir basın açıklamsı yaptı. Eylemlerine başlamadan önce Ankara'dan gelen Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Özkan Erbakan ile görüşme yaptıklarını belirten sendika başkanı Tekin, müsteşar Erbakan'ın sorunlarını dinlediğini ve önümüzdeki hafta bakanlığa ileteceğini aktardı. Sorunlarının çözüleceğini ümit ettiklerini ifade eden Tekin, "Yoksulluk sınırı 2000 YTL'dir. Ancak iş kolumuzda çalışanlar bu miktarın üçte biri ile yarısı kadar maaşa çalışmaktadır. İşyerimizde çalışanların yüzde 50'sinden fazlası yoksulluk sınırı olan 2 bin YTL'nin yüzde 40'ına denk gelen 800 YTL'den az maaş almaktadır. Biz bu gerçeği her zaman heryerde haykırmayı sürdüreceğiz. İş kolumuzda çalışan her meslek grubunun yığınla sorunu bulunmaktadır." dedi.

Müsteşar Sabri Özkan Erbakan ile yapılan görüşme hakkında bilgiler veren Tekin, "Sanılmasın ki bu eylemimiz için ilk gündür. Biz hergün burada eylem yapabiliriz. Sayın müsteşara burada yapılan eylemin sona erdirilmesinin atılacak adımlara bağlı olduğunu ilettik. Önümüzdeki hafta bakanlığa sorunlarımızı ileteceğini söyledi. Eğer sorunlarımız giderilmezse, somut adımlar atılmadığı takdirde eylemimize devam edeceğiz. Şimdiki eylemimizi saat 16.30'da bitiriyoruz." şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından gişelere giden Yapı-Yol-Sen Genel Başkanı Bedri Tekin ve KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul memurlarla bir süre sohbet etti. Bu esnada gişelerde oluşan metrelerce kuyruğa sürücüler kornalara basarak tepki gösterdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious