Köprü ve otoyol fişlerini atmayın

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00

Tüketiciler Birliği, "Fişleri atmayın. Zam iptal edildikten sonra paranızı geri alabilirsiniz" açıklaması yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Üstün Bol, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün (KGM) 1 Eylül 2006’dan itibaren köprü ve otoyol ücretlerine zam yapılmasına ilişkin kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açtıklarını bildirdi. Bol, KGM'nin 2001'de köprü ve otoyol ücretlerine yaptığı zammın Ankara 4. İdare Mahkemesi'nce iptal edildiğini o zamanki iptal gerekçesinde, "kamusal hizmetin gelir artırıcı bir kalem olarak görülemeyeceği ve külfetlerin adil dağıtımı ilkesine aykırı olduğu" görüşüne yer verildiğini anımsattı.

Geçiş fişlerinizi atmayın

KGM'nin önceki iptal kararı verilinceye kadar tüketicilerden fazladan 41 milyon YTL topladığını savunan Bol, bugünkü zamma ilişkin karar iptal edilinceye kadar da tüketicilerden fazladan 80 - 100 milyon YTL alınacağını öne sürdü. Bol, "Biz 2001’de tüketicilere, geçiş ücretlerine ilişkin fişleri atmamalarını söylemiştik. Ancak buna uyulmadı. Bugün tüketicilere sesleniyoruz, 1 Eylül 2006'dan sonraki geçiş ücretlerine ilişkin fişleri atmayın. Zam kararı iptal edildikten sonra bu fişlerle dava açılarak fazladan yapılan ödemeler geri alınabilir" dedi. Hazine'nin kamu faaliyetlerini gelir kalemi gibi gördüğünü belirten Bol, köprü ve otoyoldan elde edilen gelirlerin iç ve dış borçların ödenmesinde ve diğer yatırımlarda kullanıldığını iddia etti.

KGM, köprü ve otoyol ücretlerine 1 Eylül 2006’dan geçerli olmak üzere yüzde 23 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda zam yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious