Köprü ve otoyol zammı geri geldi

Köprü ve otoyol zammı geri geldi.8534
  • Giriş : 28.02.2007 / 00:00:00

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Ankara 10. İdare Mahkemesinin köprü ve otoyol ücretlerine 1 Eylül 2006'da yapılan zammın “yürütmesinin durdurulması” kararını kaldırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kararda, köprü ve otoyol ücretlerinin en son belirlendiği 2004 yılı Temmuz ayından dava konusu zammın yapıldığı 2006 yılı Eylül ayına kadar geçen 25 aylık sürede oluşan enflasyon oranının, ortalama yüzde 21 olduğu hatırlatıldı.

Bu dönemde köprü ve otoyolu kullananlardan alınan geçiş ücreti toplamının 859 milyon 616 bin 887 YTL olduğu, buna karşılık otoyol ve köprü bakım, onarım, işletme giderleri, otoyol proje ve yapım giderleri toplamının 2 milyar 838 milyon 490 bin YTL'yi bulduğu ifade edilen karar gerekçesinde, şu görüşlere yer verildi:

“En son artışın yapıldığı tarihe kadar otoyol ve köprülerin yapım, bakım, onarım, işletme ve proje giderleri toplamının aynı zaman diliminde tahsil edilen otoyol ve köprü gelirleri toplamının 3 katından fazla olduğu, dolayısıyla yapılan zammın iç kaynak temini için değil, otoyol ve köprülerin, benzeri tesisler için finansman kaynağı sağlamak amacına yönelik olduğu, otoyol ve boğaz köprülerinden yararlanan kişilerin belli bir gelir seviyesinin üzerinde olması, otoyolların alternatifinin olması hususları gözönünde bulundurulduğunda, otoyol ve boğazköprüsü ücretlerindeki artış miktarlarında hukuka, kamu yararı ve hizmet gereklerine aykırılık görülmemiştir.”

Ankara Bölge İdare Mahkemesinin bu kararı, Ankara 10. İdare Mahkemesi, iptal istemini karara bağlayana kadar geçerli olacak.

DAVA

Karayolları Genel Müdürlüğü, 1 Eylül 2006'da, İstanbul Boğaz Köprülerine yüzde 33, paralı otoyol geçiş ücretlerine ise yüzde 20 oranında zam yapmıştı.

CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen'in zammın iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Ankara 10. İdare Mahkemesi'nde açtığı davada, 23 Ocak 2007 tarihinde “yürütmenin durdurulması” kararı verilmiş, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü de Ankara Bölge İdare Mahkemesi nezdinde itirazda bulunmuştu.

DİĞER DAVALAR

Söz konusu zamma ilişkin Ankara İdare Mahkemelerinde 3 dava daha açılmış, bunlardan Tüm Tüketicileri Koruma Derneğinin Ankara 6. İdare Mahkemesinde açtığı davada, yürütmenin durdurulması istemi reddedilmişti.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu'nun Ankara 5. İdare Mahkemesinde, Tüketiciyi Koruma Derneğinin Ankara 12. İdare Mahkemesinde açmış olduğu davalar hakkında henüz açıklanmış bir karar bulunmuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious