Köprü ve otoyollar bu yıl satılacak

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

Köprü ve otoyolların özelleştirmesini, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Otoyol ve köprülerin özelleştirme programına alınmasına ilişkin karar, Özelleştirme Yüksek Kuruluna (ÖYK) gönderildi.

Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri ile Edirne-Ankara, Pozantı-Tarsus, Tarsus-Gaziantep, Toprakkale-İskenderun, İzmir-Çeşme ve İzmir Aydın otoyollarının, işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesi öngörülüyor.

ÖYK kararının çıkması durumunda, otoyol ve köprülerin özelleştirilmesinde sorumluluk ÖİB'nin olacak. Ancak, hukuki ve teknik çalışmalar Karayolları Genel Müdürlüğü ile birlikte yapılacak.

ÖNCE DANIŞMAN TUTULACAK

ÖYK'dan özelleştirme programına alınma kararının çıkması durumunda, öncelikle danışman tutulacak.

Danışman firma, her bir otoyol için fizibilite, rantabilite ve maliyet hesaplarını yapacak. Dünya örneklerinden yola çıkarak hangi örneği Türkiye için uygun olduğunu belirleyip İdare'ye öneride bulunacak.

Daha sonra ise ÖİB ve Danışman firma, özelleştirme stratejisini ortaya koyacak. Otoyol ve köprülerin tek tek mi yoksa gruplar halinde mi özelleştirileceği ile devir süreleri de bu aşamada belirlenecek.

Her otoyol için devir süresinin maliyet hesaplarına göre belirlenebileceği, dolayısıyla işletme hakkı sürelerinin farklılık gösterebileceği vurgulanıyor.

İNCE ELENİP SIK DOKUNACAK

Bu arada otoyol ve köprülerin özelleştirilmesinin 2007 yılı içinde tamamlanması öngörülüyor.

Ancak yetkililer, işletme hakkı devri ile özelleştirilecek otoyol ve köprülerin Türkiye'nin en pahalı altyapısı olduğuna işaret ederken, bunun için "ince elenip sık dokunacağını" vurguluyor.

Özelleştirmenin tüketiciye doğrudan yansımaları olacağı ve söz konusu altyapının "sağlığının korunmasının" önemini vurgulayan yetkililer, bunun için gayet" hassas" davranılacağını ifade ediyor.

Öte yandan köprü ve otoyolların özelleştirilmesi üzerinde ÖİB'nin çalışmaları devam ederken, bunlar Karayolları Genel Müdürlüğüne devredilmişti.

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklama ile köprü ve otoyolların ÖİB ve Karayolları tarafından özelleştirileceğini açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious