Köprü ve otoyollarda tarifler değiştirilecek

Köprü ve otoyollarda tarifler değiştirilecek.10831
  • Giriş : 27.01.2008 / 23:09:00

İşletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek köprü ve otoyollarda, tarifelerin belirlenmesi için çalışma yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çalışmalar tamamlandığında, işletim süresince uygulanacak tarifeler, tarifelerin her yıl neye göre değişeceği belirlenecek.

Muhaberlerin edindiği bilgiye göre, çalışmalar tamamlandığında, işletim süresince uygulanacak tarifeler, tarifelerin her yıl neye göre değişeceği belirlenecek. Bu tarifeler, işletici grup ile imzalanacak sözleşmede yer alacak.
Dünya uygulamalarında tarifelerin belirlenmesinde ''sadece enflasyonun baz alınabildiğini ya da enflasyonun belli bir katsayı ile çarpıldığını'' ifade eden yetkililer, bu konuda da modellerin incelenmeye devam edildiğini belirttiler.

Türkiye'de köprü ve otoyollarda uygulanan tarifelerin dünya uygulamalarına göre, düşük olduğu ifade edilirken, şu andaki uygulamada köprü ve otoyollarda uygulanan tarifeler Ulaştırma Bakanlığının yetkisindeydi.

Yetkililer, köprü ve otoyollardan tek geçiş kartı üzerinde de çalışmaların sürdüğü kaydettiler. Köprü ve otoyolların tek paket mi, yoksa farklı paketler halinde mi satılacağına ilişkin kararın henüz netleşmediğini kaydeden yetkililer, fazla sayıda işleticinin olmasının bazı dezavantajlarının olabileceğini, tüm modellerin avantaj ve dezavantajlarının değerlendirildiğini belirttiler.

İKİNCİL MEVZUAT ÇALIŞMALARI DA SÜRÜYOR

Türkiye'de konu ile ilgili ikincil mevzuatın bulunmadığını kaydeden yetkililer, ikincil mevzuat üzerinde çalışıldığını, mevzuatın yatırımcılar açısından da büyük önem taşıdığına işaret ettiler. Bu kapsamda, taslakların hazırlandığını ve hazırlanmaya devam ettiğini kaydeden yetkililer, tamamlandığında taslakların görüş alınmak üzere, ilgili kurumlara gönderileceğini söylediler. Bu arada, köprü ve otoyol özelleştirmesi için ihale hazırlıklarının tamamlanarak Mayıs ayında ihalenin gerçekleştirilmesi ve sürecin ise yıl sonuna kadar tamamlanması öngörülüyor.

KÖPRÜ VE OTOYOL ÖZELLEŞTİRMESİNE İLGİ YOĞUN

Otoyol ve köprülerin satışıyla ilgili olarak, beş yabancı şirketin ilgilendiği ve bu şirketlerin Avustralya'dan Macquarie Infrastructure, İspanyol Abertis, Portekizli Brisa, Japon Itochu Corp ve İtalyan Atlantia şirketleri olduğu açıklanmıştı. Özelleştirme kapsamında, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri, Edirne-İstanbul-Ankara, Pozantı-Tarsus-Mersin, Tarsus-Adana-Gaziantep, Toprakkale-İskenderun, İzmir-Çeşme, İzmir-Aydın Otoyolları satılacak. Özelleştirmeden elde edilen gelirin nasıl kullanılacağına siyasi irade karar verecek. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, sağlanan gelirin yeni yolların yapımında kullanılacağını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious