Köprü ve otoyolların özelleştirilmesine büyük ilgi

Köprü ve otoyolların özelleştirilmesine büyük ilgi.10831
  • Giriş : 23.03.2008 / 09:11:00

İşletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilecek köprü ve otoyollara yerli ve yabancı firmaların ilgisi sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Otoyol işletmecisi yabancı firmaların yerli firmalarla konsorsiyum şeklinde ihalede yer alması bekleniyor.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından köprü ve otoyolların özelleştirilmesinde danışman seçilen Türkiye Sınai Kalkınma Bankasının (TSKB) Genel Müdürü Halil Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Haziran 2007'den bugüne kadar yapılan yoğun çalışmalar sonucunda strateji raporunun hazırlanarak ÖİB'ye sunulduğunu hatırlattı.

Eroğlu, ÖİB'nin, şu anda söz konusu strateji raporu üzerinde çalışmalarına devam ettiğini, stratejinin ne olacağına dair kanaatini ve fikrini oluşturduktan sonra ÖİB Başkanı Metin Kilci'nin açıkladığı üzere mayıs ayı içinde ihaleye çıkmak amacında olduklarını söyledi.

Şu ana kadar kamu eliyle yapılan otoyol ve köprü işlerinin imtiyaz devir sözleşmesiyle özel sektöre devredilecek olması dolayısıyla çeşitli kanunlarda değişiklik yapılması gerektiğini bildiren Eroğlu, değişikler ile ilgili ÖİB, Karayolları Genel Müdürlüğü ve ilgili taraflarla kanun değişikliği hazırlanarak TBMM'ye gönderildiğini hatırlattı.

''O değişiklerin yapılmasından sonra artık önünde hiçbir engel kalmadan özelleştirmenin ihalesine çıkılabilecek'' diyen Eroğlu, ÖİB'ye sundukları strateji raporunda, çeşitli olasılıkları, köprü ve otoyolların satışının nasıl olması gerektiğinden çok, yöntemlerin hepsini sıraladıklarını bildirdi.

Eroğlu, ''Bu yöntemleri yaptıktan sonra ÖİB'ye bunların yapılabilmesi için olması gerekenleri de belirttik ve bir teknik hesap ile hangisinin hangisinden ne gibi üstünlükleri olduğunu beyan ettik. Bunlar yapıldıktan sonra ÖİB de kendi açısından bunu değerlendirip daha sonra Özelleştirme Yüksek Kurulunun da eğilimlerine göre stratejiye karar verecek'' şeklinde konuştu.

Tek parti halinde satabilmek amacında olunduğunu, kendi stratejileri arasında da bunun yer aldığını kaydeden Eroğlu, söz konusu yasalar Meclis'ten geçmeden ihaleye çıkılabilmesinin mümkün olmadığını, yasalar Meclis'e sunulduğu için mayıs ayına kadar bunun tamamlanacağını ve ihaleyi mayıs ayında yapabileceklerini düşündüklerini söyledi.

-''TALEP OLANCA HIZIYLA DEVAM EDİYOR''-

Halil Eroğlu, otoyol ve köprü özelleştirmelerine ilginin olanca hızıyla devam ettiğini belirterek, ''Yerli bildiğiniz bütün müteahhit gruplarımız ve bütün büyük gruplarımız bu işle ilgili. Mutlaka know how'ı olan bir yabancının bu işte olup yerlilerimizin onunla beraber ortak, konsorsiyum şeklinde olabileceğini düşünüyoruz'' dedi.

Avrupa'nın yanı sıra, Asya ve Avustralya'dan firmaların talebi de bulunduğunu ifade eden Eroğlu, otoyol işletmecisi yabancı firmaların bilgi ve know how'ının ihalede fiyatın yukarıya çıkması için çok önemli olduğunu, yabancı firmaların mutlaka yerli ortaklarla beraber ihalede yer alacağını savundu.

Eroğlu, bütün gruplarla yüz yüze görüştüklerini anlatarak, şu anda data room'un (bilgi odası) hazır olduğunu, gerek internet ortamından ulaşımı gerekse data room'ları zamanı gelince açacaklarını, her türlü hazırlıklarını yaptıklarını bildirdi.

-''ÇOK İYİ BİR FİYATA SATILACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ''-

Strateji raporlarında fiyatla ilgili beklentilerinin olduğunu da ifade eden Eroğlu, ''Serbest rekabette fiyatını bulacak. Çok iyi bir fiyata satılacağını, rekabetin çok keskin olacağını, uluslararası kredi piyasalarındaki likidite darlığının bu özelleştirmenin finansmanında herhangi bir problem yaratmayacağını düşünüyoruz. İhaleyi kim kazanırsa kazansın, uluslararası bankaların olduğu bir konsorsiyumla bu projeyi kazanacak olanlara kredi vermeye hazır birkaç banka olduğunu da biliyoruz'' diye konuştu.

TSKB Genel Müdürü Eroğlu, yaklaşık 2 bin kilometrelik yolun özelleşeceğini, buradan geçen araç sayısının 300 milyonun üzerinde bulunduğunu ve elde edilen gelirin bu dönemde 650 milyon YTL'yi aştığını belirterek, köprü ve otoyol özelleştirmelerinin, Türkiye Cumhuriyetinin yapacağı en önemli ihalelerden biri olacağını savundu.

Toplam uzunluğu yaklaşık 2 bin kilometreyi bulan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri ile Edirne-İstanbul-Ankara, Pozantı-Tarsus-Mersin, Tarsus-Adana-Gaziantep, Toprakkale-İskenderun, İzmir-Çeşme, İzmir-Aydın otoyolları özelleştirme kapsamında yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious