Köprülerden nakit ile geçiş için son 4 gün

Köprülerden nakit ile geçiş için son 4 gün.14798
  • Giriş : 23.04.2008 / 19:49:00
  • Güncelleme : 23.04.2008 / 18:58:36

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki nakit gişeleri de kaldırılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumartesi günü geceyarısından sonra köprülerden nakitle geçiş yapılamayacak. Köprülerden geçmek isteyen sürücüler, Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ya da Kartla Geçiş Sistemi’ni (KGS) kullanacak. Yeni uygulama için 2 aydır hazırlık yapan Karayolları, köprü ve otoyol girişindeki gişelerde kart satışlarına devam ediyor.

KÖPRÜDE GEÇİCİ KART SATIŞI YAPILACAK

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ndeki nakit gişeleri kart satış gişesine dönüştürülecek. Karayolları, geçiş döneminde acil durumlar için bu gişelerde de kart satacak ve kart dolumu yapacak. Ayrıca, gişe işletme binalarında da dolum yapılabilecek.

Yeni sistem uygulanmaya başlandıktan sonra köprülerdeki gişelerin kademeli olarak azaltılması planlanıyor.

KGS KARTLARI TÜM TÜRKİYE’DE GEÇERLİ

Son iki ayda İstanbul’da gişelerden 47 bin kart satışı yapıldı, bankalardan yapılan kart satışlarıyla bugüne kadar 800 bin kişi kart sahibi oldu.

Sürücüler, TCK-KGS kartlarını 3 YTL karşılığı satın alabiliyor. Gişelerden ve Ziraat Bankası ile İşbankası’ndan TCK-KGS kartı alanlar, kartlarını tüm Türkiye’deki KGS gişelerinde kullanabiliyor.

KGS SATIŞI YAPILAN YERLER

İstanbullular ve kente İstanbul dışından gelen sürücüler, her iki Boğaz Köprüsü’nde, Mahmutbey ve Çamlıca gişe istasyonlarında, Türkiye İş Bankası ve Ziraat Bankası’nın bütün şubelerinde KGS kartı alabilecek.

Diğer illerden İstanbul’a gelecekler için kart satışı yapan mobil hizmet araçları da görevlendirilecek.

Yeni sisteme geçildikten bir süre sonra köprü ve gişelerde satılacak TCK-KGS kartları için alt limit getirilecek. Uygulama, sürücülerin sık sık gişede dolum yapmasının önüne geçmeyi amaçlıyor.

DOST: GİŞE YERİNE BANKALARDAN ALINSIN

Karayolları 17. Bölge Müdürü Yakup Dost, sürücülere gişelerden TCK-KGS kartı almak yerine bankalardan KGS veya OGS almalarını öneriyor. Dost’a göre, sürücüler bankalardan KGS veya OGS alırlarsa, gişe önlerindeki yığılmalar da azalacak.

Dost’un verdiği bilgiye göre, yeni uygulama, nakitle gişe arasındaki ilişkiyi kesmeyi ve bütün ödemeleri elektronik ortamda yapmayı hedefliyor. Nakit gişelerinden geçen sürücüler, OGS ve KGS şeritlerini işgal ederek trafikte sıkışıklığa neden oluyor ve OGS-KGS kullanan sürücülerin rahat geçmelerini engelliyordu. Dost, nakit gişelerinin kaldırılmasıyla trafik sıkışıklığının ortadan kalkacağını söyledi.

KGS VE OGS’DE YÜZDE 20 İNDİRİM

KGS ve OGS ile geçişlerde nakit ödemelerden farklı olarak yüzde 20 indirim uygulanıyor.

Yakup Dost, kartla geçmenin vatandaşların avantajına olduğunu belirterek, uygulamanın trafikte rahatlık, sürücülerde ise tasarruf sağlayacağını ifade etti.

BANKALAR KREDİ KARTIYLA KGS SATIYOR

KGS satışı yapan Ziraat Bankası, İş Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası’ndan KGS’ler kredi kartıyla da satın alınabiliyor. Ayrıca, kredi kartlarından KGS’ler için otomotik ödeme talimatı da verilebiliyor.

OGS’Yİ KİRALAMAK DA MÜMKÜN

Otomotik Geçiş Sistemi (OGS) satışları Ziraat Bankası ve İş Bankası’ndan yapılıyor. Kamyon ve TIR gibi araçlar dışında otobüsler, jeep, minibüs ve otomobillerde kullanılan OGS, İş Bankası ve Ziraat Bankası’ndan hem kiralanabiliyor hem de satın alınabiliyor.

Yazın yurtdışından Türkiye’ye gelen gurbetçiler ve yabancı konuklar için Edirne gişelerinde de TCK-KGS kart satışı başladı. Edirne’den Türkiye’ye giren sürücüler, Türkiye’de kalacakları süreyi gözönüne alarak istedikleri miktarda kart dolumu gerçekleştirebilecekler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious