Köpük partisi faciasına 15 yıl hapis

Köpük partisi faciasına 15 yıl hapis.14089
  • Giriş : 13.08.2008 / 12:43:00

Antalya'da bir otelde köpük partiside meydana gelen, kazada 3 kişi hayatını kaybetmişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Antalya Cumhuriyet Savcısı Adem Eryılmaz, Kundu'daki beş yıldızlı Venezia Palace Otel'de 22 Temmuz gecesi animatör Fikret Şakacı (22), İsrailli kardeşler Shay Hakim (18) ile Nır Hakim'in (14) yaşamını yitirmesi, makine operatörü Tuncay Duran ve Kazakistanlı Lanin Georgiy'in yaralanmasıyla sonuçlanan kazayla ilgili, bilirkişi raporunun tamamlanmasının ardından dava açtı. Savcılığın tayin ettiği Elektrik Mühendisi Ahmet Galip Koç, Makine Mühendisi Mehmet Tükenmez ve Emekli Sigorta Müfettişi ve İş Güvenliği Uzmanı Hasan İşçimen'den oluşan bilirkişi heyetinin raporundaki
görüşlerle soruşturmadaki diğer tespitlere yer verilen iddianamede, ölüme ve yaralanmaya neden olan köpük partisinde yaşananlarla teknik yetersizlikler detaylı olarak sıralandı. İddianamede, otelde gece "garden parti" adı altında eğlence düzenlendiği, bu amaçla Element Ses ve Işık Sistemleri Limited Şirketi'nden köpük makinesi kiralandığı belirtilerek, köpük makinesinin ne şekilde yerleştirildiği, elektriğin nereden ve nasıl alındığı ayrıntılı olarak anlatıldı.

İddianamede, partiye 80-100 kişinin katıldığına değinilerek, makineyi otele kiralayan şirkette köpük teknisyeni olarak görev yapan Tuncay Duran'ın makinenin başına geçtiği, dans gösterilerinin ardından eğlenenlerin üzerine pistin kenarına kurulan köpük makinesinden köpük püskürtüldüğü ifade edildi.
İddianamede, eğlence devam ederken köpük makinesinin etrafında bağırtı olduğu ve köpük makinesinin devrildiği bildirildi.

Makinenin devrilmesiyle köpük makinesi operatörü Tuncay Duran, İsrailli kardeşler Shay Hakim ve Nir Hakim ile animatör Fikret Şakacı ve Lanin Georgiy'in elektrik akımına kapılarak yaralandıkları bildirilen iddianamede, İsrailli iki kardeş ile animatörün daha sonra yaşamını yitirdiği hatırlatıldı.

Kaçak akım koruma şalteri yok

Yapılan incelemede, elektrik alınan panoyla içerisinde can güvenliği koruyucu özellikte kaçak akım koruma şalterinin olmadığı belirtilen iddianamede, bilirkişi heyetinin teknik tespitleri şöyle sıralandı:

"Kablo üzerinde sıyrılma olduğu, topraklama iletkeninin bağlandığı, cıvata üzerinde, cıvatayı gevşetmek için yapılmış idareden kaynaklanan pense izi bulunduğu, elektrik kaçağı olmadığı ve makinenin çalıştığı ortamın köpük ve sıvı içermesi nedeniyle makinenin can güvenliğini etkilemeyecek şekilde 50 volt altı gerilim çalışması gerektiği, 50 volt üzeri gerilim çalışması halinde makine üzerinde can güvenliğini sağlayıcı 30vA'lik koruma şalterinin olması gerektiği, ancak makine üzerinde bulunmadığının belirlenmiştir."

''Makine sabit sehpa yerine tekerlekli sehpaya konulmuş''

İddianamede, şirket tarafından otele kiralanan ve kurulumu yapılan köpük makinesinin sabit sehpa yerine, ikisi hareketli dört tekerlekli sehpaya konulmasına da dikkat çekildi. Bu durumun da güvenli olmadığı vurgulanan iddianamede, Tuncay Duran'ın mekanik olarak köpüğü aşağı yukarı püskürttüğü sırada sehpanın emniyetli olmaması üzerine köpük biriken makinenin devrildiği, makinenin enerji bölümünün köpük ve suyla temasıyla topraklama bağlantı elemanının boyalı olması nedeniyle topraklama görevini tam olarak yapamadığı bilgisi yer aldı. Elektrik panosundaki kaçak akım koruma şalterinin olmaması nedeniyle enerjinin kesilmediği ve kesilmeyen enerjinin pistte biriken iletken özellikteki köpüğe geçtiği belirtilen iddianamede, bu durumun köpük makinesinin hemen yakınında bulunan kişilerin akıma kapılarak yaralanması ve üç kişinin de ölümüne sebebiyet verdiği bildirildi.

''Asli Kusurlular''

İddianamede, Venezia Palace Otel'in, helikopter pistinde kullanılmak üzere elektrik sağlayan panonun kaçak akım koruma şalterinin bulunmaması nedeniyle kazaya sebebiyet verdiği ileri sürüldü. İddianamede, şirketin sahibi Erol Kabaca'nın da "asli kusurlu" olduğu kaydedildi. İddianamede, köpük makinesini çalıştıran Tuncay Duran'ın da makinenin çalışması esnasında içkili, kendinden geçmiş dans eden müşterileri gördüğü halde makineye dokunmamaları için önlem almadığı ve köpüğü püskürttüğü sırada azami dikkat sarf etmediği ifade edilerek, Tuncay Duran ile otel genel müdürü Mehmet Yılmaz'ın da kusurlu oldukları belirtildi.

3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemi

Cumhuriyet Savcısı Adem Eryılmaz, haklarındaki suçlamaları kabul etmeyen Duran, Kabaca ve Yılmaz'ın olay nedeniyle, "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma" suçlamasıyla yargılanmasını ve bu suçlamayla 3 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmalarını talep etti. İddianamede, makineyi kiralayan şirketin sahibi, makineyi kullanan operatör ile otel genel müdürünün eşit olarak "asli kusurlu" oldukları da kaydedildi. Sanıkların yargılanmalarına Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Eylül ayında başlanacak. Makine operatörü Tuncay Duran sanık olmasının yanı sıra olayda yaralanması nedeniyle açılan davada şikayetçi olarak da yer alacak. Kazada ölen İsrailli iki kardeşin babası Nisan Hakim ile ölen animatör Fikret Şakacı'nın annesi Fatma Sarıkaya ve olayda yaralanan Kazakistanlı Lanin Georgiy de davanın şikayetçileri arasında bulunuyor. Olayın hemen ardından Antalya Cumhuriyet Başsavcılığının talebi doğrultusunda ilk bilirkişi raporunu hazırlayan heyette yer alan Elektrik Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Başkanı Ayhan Dolanay, köpük partisi sırasında meydana gelen kazaya zincirleme hataların neden olduğunu belirtmiş, "Köpük makinesinde halk arasında (hayat kurtaran şalter) olarak bilinen hata akım rölesi bulunmadığı tespit edilmiş, bu röle herhangi bir kaza veya enerjinin boşa çıkması durumunda devreye girerek, sistemin kapanmasını sağlayan 15 YTL'lik bir cihaz. 15 YTL'lik cihazın olmaması maalesef 3 cana mal oldu" açıklamasını yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*