Kopya koyunun sütü ilaç olacak

Kopya koyunun sütü ilaç olacak.19336
  • Giriş : 03.12.2007 / 13:01:00

Yerli kopya koyunların mucidi İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Birler'den açıklama.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hayvandan insana doku naklindeki vücudun organı reddetmesi yine transgenik hayvanla önlenebilir ve koyunlar organ donörü olabilir. Kişiye özel sağlıklı hücreler koyunda geliştirilip insanı tedavi edebilir." dedi.

İnsan hastalıklarını tedavi için deney hayvanı olarak kullanılan farelerde bazı modelleme türlerinin başarısız olduğunu hatırlatan Birler, ciğeri insana benzeyen kopya koyunların model deney hayvanı olarak kullanılabileceğini kaydetti.

İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nin, TÜBİTAK ve Devlet Planlama Teşkilatı'nın da desteğiyle başlattığı kopya koyun çalışmasının ikinci meyvesi Zarife oldu.

Türkiye'nin ilk kopya koyunu Oyalı'dan bir hafta sonra geçtiğimiz çarşamba günü 3,9 kilo ağırlığında sezaryen ile Zarife doğdu. İki koyun da sağlıklı bir şekilde gelişiyor. Sezaryen esnasında Zarife sağlıklı doğarken, iki kardeşinin ise anne karnında öldüğü tespit edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious