Kör dağcıdan Everest maratonu

Kör dağcıdan Everest maratonu.12270
  • Giriş : 05.06.2007 / 08:36:00

Görme engelli bir İrlandalı 42 bin kilometrelik ''Everest maratonu''nu rekor bir süreyle tamamladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

31 yaşındaki Mark Pollock böylece Everest maratonunu tamamlayan ilk görme engelli oldu.

31 yaşındaki Pollock, bundan 9 yıl önce görme yetisini kaybetti. Ancak gözleri görmemesine rağmen özel bir unvanın sahibi olmayı başardı: Everest maratonunu rekor zamanla tamamlayan ilk görme engelli.

Rehberi John O'Regan'ın yardımıyla Everest maratonunu tam 16 saat 27 dakika 30 saniyede tamamlayan Pollock, yaşadığı en büyük zorluğun böylesi kayalık bir alanda kendisine rehberlik edecek birisini bulmak olduğunu söyledi:

"En büyük sıkıntım böyle bir şeyi tek başıma yapacağım için bana yardımcı olacak bir rehber bulmaktı. Bu yüzden bana John O Regan yardımcı oldu. Dağ maratonu boyunca bana rehberlik etti."

Pollock'un rehberi O'Regan, maratonun beklediklerinden daha zorlu geçtiğini belirtti:

"İklim koşulları çok çetindi yükseklikten dolayı. Soğuk ve açlık sıkıntısı çektik çadırda kalırken. Beklediğimizden daha fazla uyku sorunu çektik. Zorlu bir maraton olacağını biliyorduk ama düşündüğümüzden 10 kat daha zor oldu bu."

İrlandalı Pollock, gelecekte daha zorlu maratonlara katılmayı hedefliyor; zira bir sonraki hedefi ABD'de düzenlenen "Demir Adam" triatlon yarışlarına katılıp 3.8 km yüzmek, 180 km bisiklet kullanmak ve ardından 40 km'lik maraton koşmak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious