Koray Aydın'a 216 yıl hapis istemiş

Koray Aydın'a 216 yıl hapis istemiş.12349
  • Giriş : 19.03.2008 / 17:41:00

AK Parti hakkında kapatma davası açan Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Anayasa Mahkemesi'nin Yüce Divan olarak görev yaptığı davalarda verdiği mütealalarla dikkat çekmişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yalçınkaya, eski Bakan Koray Aydın hakkında istediği 216 yıl hapis cezası ile dikkatleri üzerine çekmişti.

Yalçınkaya, Yargıtay Başsavcı Vekili olarak Anayasa Mahkemesi'nin Yüce Divan olarak görev yaptığı, bir başbakan ve 7 bakanın ayrı ayrı suçlardan yargılandığı davalara katıldı. Yalçınkaya, eski Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın hakkındaki iddianamesinde 216 yıl hapis cezası istedi. Mahkeme heyeti ise Koray Aydın'la ilgili davayla beraat kararı verdi. Koray Aydın hakkında, bakanlığı dönemindeki bazı ihalelerde usulsüzlük yapıldığı'', ''ihaleye fesat karıştırdığı'', ''görevini kötüye kullandığı'' ve ''haksız mal edindiği'' iddialarıyla dava açılmıştı.

Yalçınkaya, Yargıtay Başsavcısı olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar eski bakanları Zeki Çakan ve Cumhur Ersümer davasında da görev yaptı. Her iki bakan da görev yaptıkları süre içerisinde "enerji ihalelerinde yolsuzluk yaptıkları" ve "görevlerini kötüye" kullandıkları gerekçesiyle yargılandılar. Yalçınkaya, Ersümer için 36 yıl, Çakan için ise 28 yıl 6 ay hapis cezası istedi. Mahkeme heyeti ise Çakan'ın beraatine karar verirken, Ersümer'e bir yıl 8 ay ceza verdi, ceza da ertelendi. Yalçınkaya'nın Başsavcı vekili olarak görev yaptığı davalarda istenen cezalarla alınan cezalar arasındaki fark dikkat çekiyor

Yalçınkaya, eski Başbakan Mesut Yılmaz, bakanlar Güneş Taner, Hüsamettin Özkan, Recep Önal, Yaşar Topçu davalarında Yargıtay Başsavcı Vekili olarak görev yaptı. Bu davalarda da Mesut Yılmaz, Güneş Taner, Yaşar Topçu'nun aldıkları cezalar ertelenirken, Hüsamettin Özkan ve Recep Önal ise beraat etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious