Kore attı, İran seyretti!

  • Giriş : 21.07.2006 / 00:00:00

ABD, Kuzey Kore’nin bu ay başında yaptığı son füze denemelerine bir veya daha fazla İranlı yetkilinin eşlik ettiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Amerikan Senatosunda bu yöndeki bir soruyu yanıtlayan Dışişleri Bakanı yardımcılarından ve ABD’nin Pyongyang ile görüşmelerinin başmüzakerecisi Chris Hill, Kuzey Kore’nin altı kısa ve orta ile bir uzun menzilli füze denemesini İranlı yetkililerin de izlediğini resmi olarak doğrulayarak, bunun endişe verici bir ilişki olduğunu söyledi.

Amerikan makamları uzun süredir İran ve Kuzey Kore’nin işbirliği yaptıklarını ve paraya sıkışık durumdaki Pyongyang’ın füze ile olası nükleer malzeme satmaya heveslenebileceği endişelerini dile getiriyorlardı.

Amerikalı yetkili, buna karşın Kuzey Kore’nin nükleer enerji teknolojisini başka ülkeye transfer ettiği yolunda ellerinde kanıt bulunmadığını söyledi.

ABD, Kuzey Kore’nin ayrıca Orta Doğu’da olası füze satışı konusunda birçok ülkeyle ticari ilişkisi bulunduğunu savunuyor. Senato Dış İlişkiler Komitesindeki toplantı sırasında, Hill ve Virginia’dan Cumhuriyetçi Senatör George Allen, Kuzey Kore’nin bağlantılarının İran desteğindeki Hizbullah’ın İsrail’e füze atmasından daha endişe verici olduğunu söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious