Kore yarımadasında alarm!

  • Giriş : 26.10.2006 / 00:00:00

Güney Kore, Pyongyang'ın nükleer denemeleri nedeniyle cezalandırmak için olayla ilgili Kuzey Koreli yetkililerin ülkeye girişini yasaklamaya hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Meclisteki bir komiston toplantısında konuşan Lee, "BM komitesinin yaptırım uygulanması kararı aldığı kişişlerin ülkede konaklamasını ya da transit geçişini yasaklayacağız" dedi.

Kuzey Kore, güney komşusunun yaptırımlara katışması halinde, bunu bölgede savaş krizinin oluşmasına yol açacak bir provokasyon olarak değerlendireceklerini açıklamıştı.

Güney Kore'nin söz konusu yaptırımları uygulaması halinde, komünist Pyonyang hükümeti ile devam eden ikili görüşmelerin olumsuz etkilenmesi bekleniyor.

Kuzey Kore, uluslararası uyarılara rağmen 9 Ekim'de ilk nükleer silah denemesini gerçekleştirmişti. Seul, Temmuz ayında balistik füze denemesi gerçekleştiren Pyongyang'a gıda ve endüstri ürünleri yardımını durdurmuştu.

Bu arada Güney Kore kuzeydeki bazı komünist yetkililerin ülkeye girişini yasaklamaya hazırlanırken, Kuzey Kore ise güneyden bir uçak ve geminin kayıp 6 Rus denizcisini aramak üzere hava sahasını ve karasularını kullanmasına izin verdi. Güney Kore sahil güvenlik ekipleri Pazartesi günü batan Rus gemisindeki 11 denizciyi kurtarmış, bir kişinin de cesedine ulaşmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious