Kore'nin nükleer sorunu yeniden masada

Kore'nin nükleer sorunu yeniden masada.29005
  • Giriş : 10.07.2008 / 16:30:00

Kore yarımadasındaki nükleer sorunla ilgili olarak Çin'in evsahipliğinde düzenlenen altılı görüşmelere 9 aylık aradan sonra yeniden başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Söz konusu görüşmeler Çin, ABD, Rusya, Güney Kore, Kuzey Kore ve Japonya arasında düzenleniyor.

Çin heyetine başkanlık eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Vu Davey, üç gün sürmesi beklenen görüşmelerde eylem planının ikinci aşamasını ele alacaklarını belirterek, "Bütün taraflar aynı amaç için bir araya geldik. Amacımız Kore yarımadasını nükleerden arındırmak, taraflar arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesini sağlamak ve kuzeydoğu Asya'da barış ve güvenlik mekanizmasını inşa etmektir" diye konuştu.

Vu, görüşmelere geçilmeden önce yeni heyet başkanlarını basına tanıttı. Yeni heyet başkanları arasında Güney Kore heyetine başkanlık eden Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı'nın Kore yarımadası barış ve güvenlik işleri özel temsilcisi Kim Sook, Japon heyetine başkanlık eden Dışişleri Bakanlığı Asya ve Okyanusya Dairesi Genel Müdür Akitaka Saiki ve Rus heyetine başkanlık eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Borodavkin bulunuyor.

Güney Kore'den Japonya'ya çağrı

Öte yandan, Güney Kore heyeti başkanı Kim Sook, heyet başkanları toplantısıyla eşzamanlı olarak düzenlenen altılı görüşmelerin Ekonomi ve Enerji İşbirliği Çalışmaları Grubu toplantısında, Japonya'yı bir kez daha Kuzey Kore'ye ekonomik yardım ve enerji yardımı sağlamaya çağırdı.

Görüşmelerde Ekonomi ve Enerji İşbirliği Çalışmaları Grubu'nun başkanlığını Kore Cumhuriyeti yürütüyor. Çin Uluslararası Radyosu'nun Güney Kore basınında yer alan habere dayanarak bildirdiğine göre, Japonya'nın Kuzey Kore'ye enerji yardımı sağlaması, ortak açıklamanın ikinci aşamasını yerine getirmek için atılması gereken bir adım.

Kim Sook, Ekonomi ve Enerji İşbirliği Çalışmaları Grubu toplantısında, Kuzey Kore'ye ekonomik yardım ve enerji yardımı sağlamaya devam edilmesi için gereken somut planın saptanacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*