Kore'liler Gaziantep'te horon tepti

Kore'liler Gaziantep'te horon tepti.9493
  • Giriş : 10.07.2006 / 00:00:00

Güney Kore'den Türkiye'ye gezi amacıyla gelen 35 kişilik bir heyet, gezinin ilk ayağında Trabzon'a geldi. Heyet, havalimanında çiçeklerle ve folklor gösterileriyle karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gördükleri ilgiden memnun kalan Koreliler, bol bol fotoğraf ve görüntü çekti. Heyet, Trabzon ve Rize'de kalacakları iki günlük süre içinde Sümela Manastırı, Uzungöl ve Ayder Yaylasına gidecekler. Grup daha sonra Rize'den ayrılarak Erzurum'a geçecek.

Grubun başında bulunan Prof. Dr. Hee-Soo Lee, Karadeniz'e geçen yıl ilk kez geldiğini, gördüğü sıcak ilgi ve manzara karşısında tekrar gelmek için plan yaptığını söyledi. Trabzon'un G.Koreli futbolcusu Eul Yong Lee'nin top oynadığı bir şehir olarak bildiklerini, bu nedenle de görmeyi çok istediklerini belirten Lee, "Türkiye'ye bundan önce de çok defa geldim. İnsanların sıcak ilgi ve alakası bizleri çok memnun etti. Kore-Türk Kültür Derneği'nin organizesiyle daha kalabalık gelmek istedik. Önümüzdeki yıllar daha kalabalık gelebiliriz." dedi. Trabzonluların kendilerini şaşırtmadığını da hatırlatan Lee, gördükleri sıcak karşılama ve folklor ekibi gösterisinden dolayı çok memnun olduklarını söyledi .

Güney Kore-Türk Kültür Derneği Başkanı Prof. Dr. Si-Hyung Lee de Karadeniz insanının yüzündeki samimiyetten ayrı bir mutluluk duyduğunu söyledi. Türkiye'yi çok sevdiğini, bu nedenle gezi planladıklarını ifade eden Hyung Lee, "İstanbul, Ege, Güneydoğu Analdolu ve Karadeniz'e ziyaret düzenledik. Trabzon'u ve Rize'yi görmek istiyorduk. 1999'da Türkiye'de meydana gelen depremde de yardım kampanyası düzenleyerek Türkiye'ye gönderdik. Türkiye'yi ve Türkleri çok seviyoruz. Bu sevgimizin devamı için daha çok gidip geleceğiz. Dostluklarımız baki kalacak." diye konuştu.

Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu ise, Koreli misafirlere Akçaabat'ta öğle yemeği ikram ederek, Trabzon'a geldiklerinden dolayı memnuniyetlerini bildirdi.

35 kişilik Koreli kafilesinde 4'ü profesör 8 doktor, 2 holding sahibi iş adamı ve 1 sanatçı bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious