Körfez hayat bulacak

  • Giriş : 16.11.2005 / 00:00:00

KOCAELI - Kocaeli Körfezi'ne yeniden hayat vermek için 8 aritma tesisini hizmete sokan ve 2 tesis daha yapmayi planlayan Kocaeli Büyüksehir Belediyesi, Istanbul Üniversitesi (IÜ) ile ortak bir çalisma baslatti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kocaeli Büyüksehir Belediyesi ile IÜ Deniz Bilimleri ve Isletmeciligi Enstitüsü arasinda, Körfez'i yeniden canlandirmak için yapilan anlasma, hayata geçirilmeye baslandi. Kocaeli Körfezi'nin hayat bulmasi için Istanbul Körfezi'nde yapilan çalismalar esas alinacak. Bu amaçla Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ertugrul Dogan ile Deniz Biyolojisi Ögretim Üyesi Doç. Dr. Erdogan Okus, Kocaeli Körfezi için yaptiklari çalismalarla ilgili Kocaeli Belediye Baskani Karaosmanoglu ve üst düzey yöneticilere brifing verdi. Bilim adamlari körfezin hayat bulmasi konusunda ümit verici konusmalar yapmasi, Baskan Karaosmanoglu'nu sevindirdi.

Büyüksehir Belediye Baskani Ibrahim Karaosmanoglu, yaptiklari çalismanin çok önemli ve dogal hayati koruma adina yapildigini söyledi. Karaosmanoglu, "Hangi bölgelerden kirlilik geliyor bunlari biliyoruz. Evsel atiklarla ilgili çalismalari biz yaptik. Sanayiden gelen kirliligi kurutmak gerekiyor. Bunun için bilimsel yatirimlari yapmaya basladik. Insanimiza biz burada balik tutacagiz, yüzecegiz diye söz verdik. Su anda 120 çesit balik var. Bu sayi hizla ilerleyecek. Körfezin 2006- 2007 yillarinda belirli yerlerinde denize girebilecegiz. Çevre konusunda ortak bilinç ve hareket gerekiyor. Toplumun tüm kesimlerini çevre konusunda seferber olmaya davet ediyorum." dedi.

Büyüksehir Belediyesi'nin hassas ve özenli çalismalari oldugunu söyleyen Okus, "Izmit Körfezi'nin kirliliginin nereden geldigini, ne sonuçlar verdigini elimizdeki raporlarla karsilastiriyoruz. Sonuçlari degerlendiriyoruz. Elde edilen verilerle nerelere müdahale edecigimiz ortaya çikacak. Izmit Körfezi'nde gözle görülür bir iyilesme var." diye konustu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious