Körfez ülkeleri Türkiye için bulunmaz pazar

Körfez ülkeleri Türkiye için bulunmaz pazar.18778
  • Giriş : 07.10.2006 / 00:00:00

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat, Körfez ülkelerinin Türkiye için bulunmaz bir pazar haline geldiğini ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Bolat, derneğin Konya şubesinin davetlisi olarak Konya'ya geldi. Dernek üyelerine bir konferans veren Ömer Bolat, üretimin ve rekabetin arttığı, kar marjlarının ise düştüğü bu dönemde ihracatın en önemli kalkınma unsuru olduğunu vurguladı. İç pazarın artık yerli işletmeleri doyurmasının mümkün olmadığını söyleyen Bolat, Körfez bölgesi, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri pazarlarının önemine değindi. Körfez ülkelerine yapılacak ihracatın yerli firmalar için bir çıkış yolu olacağını vurgulayan Bolat, bu ülkelerle sıkı ticari ilişkiler geliştirme fırsatı doğduğunu belirtti. Bolat, cari açığı azaltmak için de Türkiye'nin döviz kazanmasının çok önemli olduğunu kaydetti.

Petrol ve doğalgaz fiyatlarının artması ile Arap ülkelerinin gelirlerinin muazzam ölçüde arttırdığına işaret eden Ömer Bolat, "280 milyon nüfusa sahip 22 Arap ülkesi 22 milyar dolar ithalat ve 870 milyar dolarlık gelirleri ile muazzam bir pazar haline geldi. Bu ülkelerin başlıca gelir kaynakları petrol ve doğalgaz. Bu ürünlerin fiyatlarının artması; bize olumsuz yansırken, bu ülkelerin gelirlerinin yükselmesine ve bizle olan ithalat gelirlerinin artmasına neden oluyor. Suudi Arabistan'ın petrol gelirleri 2003 yılında 48 milyar dolar iken, bu rakam bu yıl 170 milyar dolara çıkmış durumda. 6 Körfez ülkesinin 2003'teki petrol gelirleri 147 milyar dolar iken, bu yıl 370 milyar dolara çıkmış halde. Bu ülkeler 2006'da 300 milyar dolar bütçe fazlası elde ettiler" diyerek bu ülkelerle ticaret bağlantıları kurulmasının önemine işaret etti.

Sermayelerine el konulmasından korkan Körfez ülkelerinin 11 Eylül hadisesinden sonra batılı ülkelere yatırım yapmaktan kaçındığını anlatan Bolat, Körfez ülkelerinin artık komşu ve dost ülkelere yatırım yapmak istediklerini kaydetti. Bu ülkelerin komşu ülkelerde telekom, inşaat ve banka ihalelerini aldıklarını hatırlatan MÜSİAD Genel Başkanı, "Körfez ülkeleriyle ilk ticaret dalgası Özal Hükümeti döneminde idi. O dönemde ihracatımızın yüzde 46'sını İslam ülkelerine yapıyorduk. Ancak sonraki yıllarda bu geriledi. Şu dönemde yine bir artış söz konusu. Şuan bu ülkelerde 1 trilyon dolarlık projeler hayata geçmeyi bekliyor. Biz, doğru proje ve politikalar üretebilirsek her yıl 10 milyar dolarlık bir sermayeyi ülkemize çekebiliriz. Bizim bu ikinci dalgayı kaçırmamamız lazım." değerlendirmesine bulundu.

Konuşmasının ardından Bolat'a, MÜSİAD Konya Şubesi Başkanı Selçuk Öztürk tarafından çini bir tabak hediye edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious