Körfez'de 87 öğrenci zehirlendi

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

KOCAELİ'nin Körfez İlçesi'nde Çelik Sanayii İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören 87 öğrenci, henüz belirlenemeyen bir nedenle zehirlenerek hastaneye kaldırıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mide bulantısı ve kusma şikayetleri nedeniyle Körfez ve Derince Devlet hastanelerinde tedavi altına alınan çocuklar, sadece aşırı miktarda su içtiklerini söylerken, doktorlar ise ‘mide ve bağırsak rahatsızlığı’ olduğunu, kesin nedenin pazartesi günü alınacak tahlillere göre alınabileceğini söyledi.

Körfez İlçesi Esentepe Mahallesi'ndeki Çelik Sanayii İlköğretim Okulu öğrencileri saat 12.30'dan sonra mide bulantısı ve kusmadan şikayet etmeye başladı. Şikayetlerin artması üzerine okulda tam anlamıyla panik yaşanırken, öğrenciler gruplar halinde hastanelere taşınmaya başlandı. 64 öğrenci Körfez Devlet Hastanesi Acil Servisi'ne götürülürken, 23 öğrenci de Derince Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Doktorlar, öğrencilere mide ve bağırsak rahatsızlığı teşhisi koyduklarını bildirdi. Körfez Devlet Hastanesi Başhekimi Oğuzhan Demircioğlu, “Öğlen saatlerinde ilköğretim öğrencileri mide rahatsızlığı nedeniyle hastanemizi geldi. Yaptığımız incelemeler sonucu gastroenterit (mide ve bağırsak rahatsızlığı) tespit ettik. Net sonuç, yapacağımız tahlil ve incelemeler sonrasında pazartesi günü netlik kazanacak” dedi.

Hastaneye kaldırılan öğrenciler ise öğlen saatlerinde okul musluklarından su içtiklerini söyledi. Öğrencilerin bu açıklamaları, Yuvacık Barajı'ndaki suyun bitmesi ve şebekeye çeşitli kaynaklardan su pompalanmasını akıllara getirdi.
Yuvacık Barajı'nın işletmecisi olan Thames Water'in yetkilileri de barajdan arıtılmış su verilemediğinden şebekede tazyikin azaldığını, şebekeye başka kaynaklardan su verilmesi nedeniyle de fazla güvenli olmadığını, suların kaynatıldıktan sonra içilmesini öneriyorlardı.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious