Körfez'de toplu iş sözleşmesi

Körfez'de toplu iş sözleşmesi.8371
  • Giriş : 21.03.2009 / 13:30:00

Kocaeli'nin Körfez Belediyesi ile Belediye-İş Sendikası arasında iştiraki olan şirket personeliyle birlikte 449 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi törenle imzalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yarımca Kültür Merkezinde düzenlenen törende konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, kentin her köşesine, altyapıda, üst yapıda, çevrede güzel hizmetlere çalışanlarıyla birlikte imza attıklarını belirterek, ''Bu hizmetler benim değil sizlerin eseri'' dedi.

Kendilerinin yalnızca verilen görevi yerine getirdiklerini ifade eden Karaosmanoğlu, şöyle konuştu:

''Sizler hizmet yol arkadaşlarımızsınız. Belediyeler işletme mantığıyla çalıştırılmalı. Önceki dönemde Hereke'de 400 işçi çalışıyordu, ama maşlarını doğru dürüst alamıyorlardı. Neden? Zamanında popülist yaklaşıp kadroları doldurmuşlar. Doğrusu nedir? Yeteri kadar adam çalıştırmak, gelir-gider mantığı kurmak gerekir. Bizimle birlikte sosyal barış sağlandı. Çalışanımın maşı ödenmeden kendi maaşımı almam.''

Körfez Belediye Başkanı Yunus Pehlivan, 5 yıl önce belediye başkanlığına aday olduğunda kendisini bekleyen sıkıntılardan haberdar olduğunu dile getirerek, 2004 nisan ayında maaş ödeyemeyecek durumda olduklarını, iştirakleri Yarpaş AŞ'nin 20 milyon TL borcu bulunduğunu, şirketin sermayesini artırıp, borçları yapılandırarak maaş ödeyebilir duruma geldiklerini ve geriye dönük alacakları da ödediklerini kaydetti.

Belediye-İş Sendikası Genel Sekreteri Nihat Ayçiçek ise yapılan toplu sözleşmenin öneminin farkına varılması için küresel ekonomik krizin göz önünde tutulması gerektiğini savunarak, son 4 ayda 300 bin insan işinden, aşından olduğu süreçte sözleşme imzalanmasının emeğe ve insana olan saygının göstergesi olduğunu dile getirdi.

Konuşmaların ardından toplu iş sözleşmesi Başkan Pehlivan ile Nihat Ayçiçek arasında imzalandı.

Yarpaş AŞ'nin 393, Belediyenin ise 56 çalışanını kapsayan sözleşmeyle işçilerin maaşı yüzde 20 oranında arttırıldı. Sözleşmeyle Yarpaş AŞ'de ortalama işçi ücreti bin 100 TL, belediyede ise bin 400 TL oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*