Körfezdeki beyaz tabaka geri döndü

  • Giriş : 21.07.2008 / 15:32:00

İZMİT Körfezi"nde geçtiğimiz yıl ortaya çıkan, ancak son 4 aydır görülmeyen jeli andıran beyaz tabaka yeniden ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Körfez"in İzmit açıklarında daha yoğun olan ve geniş tabakalar halinde yer değiştiren jeli andıran maddenin su altındaki uzunluğu ise 3-4 metreyi buluyor.

Geçen yıl ilk görüldüğünde bilimadamlarının bir bölümü buna bir tür ölmüş küçük denizanalarının neden olduğunu söylerken, bir bölümü de buna sanayi ve evsel atıklardan kaynaklanan kirliliğin yolaçtığını ileri sürmüştü. Geçen yıl İzmit Körfezi"nin doğusunda daha yoğun olan, martı ve karabatak gibi deniz kuşlarının yüzmesini engelleyen bu jel tabaka, bir ara İzmit"in yanı sıra Gölcük, Derince ve Körfez ilçelerinin açıklarını da kaplamıştı. Bölgedeki amatör dalgıçlar da, bu beyaz jel tabakasanın denizin altına doğru 3-4 metre uzandığını, tabakanın bulunduğu bölgelerde de balık göremediklerini söylemişlerdi.

Bu günlerde deniz yüzeyini tamamen kaplamasa da, bu tabaka eldeki mevcut deniz temizleme araçlarıyla da toplanamıyor. Sadece kış mevsimi geldiğinde kendiliğinden kayboluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*