Körfez'deki köpük tabakası inceleniyor

Körfez'deki köpük tabakası inceleniyor.14006
  • Giriş : 08.04.2008 / 11:57:00

Kocaeli'de deniz yüzeyini belli zamanlarda kaplayan köpük tabakasının nedeni öğrenmek için araştırma başlatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Araştırma, Aralık ayına kadar devam edecek. Ortaya çıkan sonuç doğrultusunda gerekli önlemler alınacak.

İzmit Su ve Kanalizasyon İşleri (İSU) Genel Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl İzmit Körfezi'nde görülen ve kışında belirli oranlarda devam eden jelimsi köpük tabakanın nedenleri ve çözüm yollarını araştırma çalışmalarına başladı.

İstanbul Ünivesitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Yelda Aktan'ın başkanlığında Yard.Doç.Dr. Bülent Topaloğlu, Dr.Melek İşinibilir Okyar, Biyolog Mine Çardak ve Yüksek Mühendis Cumhur Haldun Yardımcı'dan oluşan ekip, kendi alanında en gelişmiş araştırma gemisi olan S/V Yunus S gemisi ile İzmit Körfezi'nden örnek alımına başladı.

Ekip tarafından belirlenen ve İSU Genel Müdürlüğü tarafından istenen noktalarda çalışmalara başlayan araştırma gemisi, kirliliğin nedenlerini belirlemek amacıyla İzmit Körfezi'nin yanı sıra Adalar bölgesinde, İstanbul Boğazı'nda ve Karadeniz'in çıkışında örneklemeler yapacak.

Ekip başkanı Doç.Dr.Yelda Aktan, çalışma öncesi İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, Genel Müdür Yardımcısı Aziz Temiz ve Arıtmalar Daire Başkanı Uğur Örün'e yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İÜ'nün araştırma gemisi S/V Yunus S' nin Türkiye'nin en gelişmiş cihazları ile donatıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Aktan, "İzmit Körfezinde daha yoğun olarak çalışacağız. İzmit Körfezi su değişiminin daha az olduğu ve kirliliğin daha yoğun etkisinin görüldüğü doğu bölgesinden başlayarak batıya doğru belirli aralıklarla örnekler alarak umumi sürecin dağılımını göreceğiz. Bu çalışmanın yapmamızın sebeplerinden biri de acaba bu oluşum İzmit Körfezinden mi kaynaklanıyor, yoksa Karadeniz'den gelen akıntı sistemleri ile bölgeye yayılan bir oluşum mu"diye konuştu.

Aralık ayına kadar çalışmalara devam edeceklerini ve İzmit Körfezi'nin dışında Adalar bölgesinde, İstanbul Boğazı'nda ve Karadeniz'in çıkışında örneklemeler yapacakları bilgisini veren Aktan, "Nisan ayında çalışmalara başladık, Aralık ayına kadar da sürecek. Fitoplankton dediğimiz tek hücreli mikroorganizmaların artışında bu dönem önemli bir periyot. Çünkü, bunlar ilkbahar aylarında artışa başlarlar, yaz döneminde düşüşün ardından, son baharda su karışımları başladığı dönemde tekrar artış meydana gelir. Bu seneki olayda dikkatimizi çeken, son baharda başlayan artışın kışında devam etmesi oldu. Bu olay sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da birçok kıyıda gözlendi. Bu konuda özellikle Adriyatik denizinde çok yoğun araştırmalar yapıldı. Etkileyen en önemli faktörler, atık girdisi ve su tuzu girdisi yanısıra insan baskısının yoğun olduğu kıyılar. Ama, son yıllarda özellikle 1990'lı yıllardan sonra iklimsel değişikliğinde önemli etkisi var. Hava sıcaklığının artışı ve bunun deniz suyuna yansıması da bunun sonuçlarından birisi." dedi.

Doç. Dr. Aktan, 1991 yılından beri İzmit Körfezi'nde belirli aralıklarla incelemeler yaptıklarını, İSU tarafında faaliyete sokulan arıtma tesislerinin de İzmit Körfezi'ndeki kirliliğin azaltılmasında önemli etkileri olduğunun da gözlemlediklerini ifade etti.

İzmit Körfezi'nin bölge için çok önemli olduğunu vurgulayan İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, kurum olarak Körfezi'nin tamamen atıklarda bertaraf edilmesi için 8 adet arıtma tesisi işlettiklerini, bir yandan da İzmit Körfezi'ne atık suların deşarjı noktasında önemli etkenler olan dereleri ıslah ederek kirlilik yükünü azalttıklarını belirtti.

Son 3 yılda önemli yatırımlar yaptıklarını ifade eden Genel Müdür Bayram, Dilovası'nda sanayiciler tarafından yapılan arıtma tesisinin yanı sıra Gebze'de de arıtma tesisinin önümüzdeki yıl içinde inşaatına başlayacaklarını kaydederek, "Bu arıtma tesislerinin de faaliyete sokulması ile İzmit Körfezi'nin atıksulardan bertarafını büyük oranda sağlayacağız." dedi.

İÜ Araştırma Gemisi S/V Yunus S. İzmit Körfezi'nin belirlenen noktalardan olan Yeniköy ile Derince açıklarında örnekleme alarak çalışmaları başladı.

Tecrübeli ve konusunda uzman ekip ile gelişmiş ve modern araçların kullanıldığı çalışmalarda, yapılan deniz dibi incelemesinde çok sayıda plastik ürün ile ağaç parçalarının çıkması dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious