Körfez'den İstanbul'a uçak kalkacak

Körfez'den İstanbul'a uçak kalkacak.13090
  • Giriş : 28.01.2009 / 08:08:00

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi merkezli Etihad havayolları'nın Haziran itibariyle İstanbul'a uçmaya başlayacağı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Etihad havayollarından yapılan yazılı açıklamaya göre, 2 Haziran'dan itibaren Abu Dabi'den İstanbul'a haftada dört sefer yapılacak. Sefer sayısı Ekim ayında ise beşe çıkarılacak. Havayolu yönetim kurulu başkanı James Hogan, İstanbul'un 2009'da uçmaya başlayacakları ikinci yeni Avrupa şehri olduğunu ve bunun Türk pazarının kendileri için artan önemine işaret ettiğini söyledi.

Hogan, son yıllarda Emirlikler ve Türkiye arasında hızla artan ticari ilişkilere değinerek Avustralya gibi dünyanın farklı yerlerinde yaşayan Türklere yeni bir hizmet sunmayı hedeflediklerini de ifade etti. Etihad, 2009'da ayrıca Avustralya'nın Melbourne ve Yunanistan'ın Atina kentlerine uçacağını açıkladı. Etihad İstanbul'a 140 kişi kapasiteli iki sınıflı Airbus 320 model uçak ile hizmet götürecek.

İstanbul'un eklenmesiyle Etihad havayollarının Avrupa'da uçtuğu şehir sayısı 13'e çıkarken tüm dünyada uçtuğu şehir sayısı ise 54'e yükseldi.

ARTAN TÜRK NÜFUSU VE YATIRIMLAR

Halen Emirlikler'de 6 binin üzerinde Türk'ün yaşadığı tahmin ediliyor. Türkler genellikle ülkede inşaat, mühendislik, finans ve turizm sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Emirlikler ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2002'de 700 milyon dolar iken 2007'de yüzde 400'lük artış göstererek 3.7 milyar dolara ulaştı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin Türkiye'deki yatırımları 4 milyar doları bulurken Türk işadamlarının önümüzdeki dört yıl boyunca Emirlikler'e 40 milyar dolarlık yatırım yapması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*