Körfezi deniz anaları bastı

  • Giriş : 24.08.2006 / 00:00:00

Ege sahillerinden sonra Akdeniz sahillerine de akın eden deniz anaları tatilcilerin korkulu rüyası haline geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pasifik Okyanusu'ndan sıcak denizlere doğru geldiği belirtilen deniz analarının insan vücuduna yapışarak yakması tehlike arz ediyor. Sahillere hatta plajlara kadar gelen deniz anaları ile ilgili herhangi bir önlem alınmazken, vatandaşlar denize giremez hale geldiler.

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, İskenderun Körfezi'nde yaptıkları incelemelerinde, İskenderun sahilinden Samandağı sahiline kadar olan bölümlerde deniz analarına çok sık rastladıklarını kaydetti.

Öztürk, "Bu canlıları da inceliyoruz. Deniz anaları sıcak suları sever ve her yıl Pasifik Okyonusu'ndan sıcak sulara doğru gelirler. Özellikle kirli ve sıcak suları seven bu canlılar insan sağlığı için de tehlikeli. Öldürücü olmasa da insan vücuduna yapışmaları durumunda yakıcı özelliği var. Bu nedenle vatandaşlarımızın dikkatli olması gerekir" dedi.

Özellikle tatilcileri tedirgin eden deniz anaları ile ilgili İskenderun'da her hangi bir önlem alınmadığı belirtilirken, hemen hemen her gün vatandaşların deniz anası ısırması şikayeti ile hastanelere tedavi amaçlı geldikleri belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious