Korgeneral, şaka yapmış olmalı!

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Mehmet Ağar, Emekli Korgeneral Altay Tokat'ın "Bazı yerlere bomba attırdım" sözlerine "Her halde Paşa şaka yapmış olmalı" değerlendirmesini yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son dönemde Kuzey Irak'taki terör faaliyetlerine karşı yapılması konuşulan "Sınırötesi operasyon" konusunda da açıklamalarda bulunan Ağar, Türkiye'nin sınırdışı operasyonlara umut bağlanılarak yönetilemeyeceğini savundu.
DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, partisinin İstanbul İl Başkanlığı'nda sağlık konularındaki politikaları ile ilgili toplantıya katıldı. Toplantıda gazetecilerin sorularını cevaplayan Ağar bir gazetecinin, "Emekli Korgeneral Altay Tokat'ın açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz" yönündeki sorusunu cevapladı. Ağar Tokat'ın sözlerini ciddi bulmadığını belirterek, "Altay Tokat heralde şaka yapmış. O lafı ciddiye almak mümkün değil. Doğru görmek de mümkün değil. Demokratik hukuk devletinde kural dışı hiçbir şey olamaz" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin terör konusunda kendi imkanlarıyla mücadele etmesi gerektiğine vurgu yapan Ağar, "Terör Türkiye'nin kendi meselesidir. Kimsenin eline eteğine yapışılarak terör çözülemez. Hiç kimse de hiçbir ülkenin teröristiyle gidip başka ülkede mücadele etmez" dedi. Son dönemde kamuoyunda tartışılan sınır ötesi operasyonlar hakkında da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ağar, "Sınırötesi operasyonlara büyük umutlar bağlanılarak Türkiye yönetilemez. Geçmişte sınırdışı operasyonlar yapıldığında, orda yardımcı unsurlar vardı. Yerleşik yardımcı unsurlar. Bugün öyle bir şey gözükmüyor. Dolayısıyla o günün şartları ile bugünün şartları arasında çok büyük farklar var. Operasyonlar ile üzerinde büyük beklentiler oluşturularak Türkiye'yi idare edemezsiniz" şeklinde konuştu.

Sınırötesi operasyon konusunda sağduyulu ve akıllı hareket edilmesi gerektiğini anlatan Ağar, "O günkü ortaya çıkmış toplumsal tepkiyi alt sınırlara indirmek amacıyla ağızdan çıktığı gibi konuşulmaz bu işler. Her zaman akıllı, her zaman sağduyulu, her zaman dikkatli olmak gerekir. Türkiye kendi meselesini başkalarına ihale ederek çözemez. Türkiye bu meseleye demokrasi içinde, hukuk içinde, Türkiye'nin bütünlüğü içinde, üniter devlet çerçevesinde çözecektir. Tarih buna şahittir" dedi.

Doğruyol Partisi'nin gelecek seçimlerde herhangi bir ittifak arayışı veya görüşmeleri içinde bulunup bulunmadığı şeklindeki bir soruyu da cevaplayan Genel Başkan Ağar, partilerinin kapısının herkese açık olduğunu ve DYP'nin geniş halk kesimlerinin desteğini aldığını savundu. Ağar, "Bizim ittifak çalışmamız yok. Partimizin politikaları, duruşu ve tavırları geniş halk kesimlerinin desteğini almaktadır. Partimize yoğun gelişler var. Bunlar siyasetin içinde geliştikçe bir sonuç çıkaracaktır. Sabredelim görelim bakalım ileride neler olacak" şeklinde düşüncelerini ifade etti.

Toplantıya Doğruyol Partisi Kadın ve Aileden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Timur Gürgan ve Genel İdare Kurulu Üyesi Taner Demirer de katılarak, partilerinin sağlık politikaları ile ilgili görüşlerini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious