Korkunç rapor: Hizbullah hortladı

Korkunç rapor: Hizbullah hortladı.24275
  • Giriş : 09.01.2008 / 10:07:00

Bir dönem korkunç eylemlere girişen terör örgütü, rapora göre yeniden baş gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bir dönem ülkeyi dehşete düşüren 'domuz bağı cinayetleri'ne ve eylemlere imza atan ancak üst üste aldığı darbelerle, büyük ölçüde dağılan ve lider kadrosu yurtdışına kaçan, terör örgütü Hizbullah'ın, faaliyetlerini yeniden canlandırdığı iddia edildi. Emniyet Genel Müdürlüğü, MGK'ya sunduğu Hizbullah raporunda, artık camilere giremeyen örgütün sempatizan toplamak için "yoksullara yardım" taktiği güttüğünü belirtti.

Terör örgütü Hizbullah’a yönelik operasyonlar sürerken, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Milli Güvenlik Kurulu’na sunduğu raporda, "2000 yılında önemli darbe yiyen Hizbullah, yeniden toparlanmak için taktik değişikliğe giderek yasal faaliyetlere ağırlık vermiştir. Örgüt son süreçte özellikle Mustazaf-Der ve İnzar Dergisi üzerinden faaliyet göstermeye başlamıştır" denildi.

KANLI GEÇMİŞİ UNUTTURMAK İÇİN YARDIM FAALİYETİ
Raporda, Hizbullah ile ilgili şu bilgilere yer verildi:

"Kanlı geçmişini unutturmak isteyen örgüt, yasal kuruluşları aracılığı ile özellikle dini duyguları istismar ederek, yoksullara yönelik yardım faaliyetleri, kurban organizasyonları, sel felaketinden zarar görenlere yardım kampanyaları düzenlemektedir. Bu çerçevede 2006 yılı Kurban Bayramı’nda yaklaşık 5 bin aileye et yardımı, 2007 yılı ramazan ayında da 3 bin aileye giyecek ve yiyecek yardımı yapmıştır. Örgüt, kurduğu dernekler aracılığıyla suç işlemeye devam etmektedir. Dernek ile irtibatlı şahıslar gasp olaylarına karışmış, sigara kaçakçılığı yapmışlardır."

CAMİLERE GİREMİYOR EV TOPLANTILARI YAPIYOR
Raporda, geçmişte üyelerini camilerden sağlayan örgütün, Diyanet’in sıkı denetimleri sonrasında artık buralardan yararlanamadığı da belirtildi. Bu nedenle dernek binalarında kuran kursu, fıkıh gibi dini dersler vererek adam topladığı kaydedilen Hizbullah’ın, derneklerde belirli seviyeye getirilen sempatizanları ev toplantılarına çağırdığı yer aldı. Hizbullah raporunda, liderlik kadrosuyla ilgili şu tespitlere yer verildi:

LİDER KADRO YURT DIŞINDA
"2000 yılındaki operasyonlardan sonra örgüt silahlı faaliyet gösteremez hale getirilirken, bazı yöneticileri yurt dışına kaçmıştır. Halen Avrupa’dan yönetilen örgütün liderliğini İsa Altsoy ile Mehmet Tahir Çiçek, Mehmet Ali Doyar, Metin Tekgöçen, Kemal Kızar, Ali Demir ve Nimet Bayka’nın da aralarında bulunduğu 200 örgüt mensubu Almanya, İsviçre, Fransa ve Hollanda’da yaşamaktadır."

TÜRKİYE 'DOMUZ BAĞI' VE TOPLU MEZARLARLA İLE TANIŞTI
2000 yılında örgütün lideri Hüseyin Velioğlu'nun Beykoz'da öldürülmesinden sonra dağılan Hizbullah'ın Türkiye'deki örgütlenmesi, 1980’lerin başında Diyarbakır çevresindeki birtakım kitapevleri etrafında oluşan İlim ve Menzil hareketlerine dayanıyor.

1987’de İlim Kitabevi çevresinde örgütlenmeye başlayan Hüseyin Velioğlu’nun liderliğindeki Türk Hizbullahı 1991’de, örgüt içinde ılımlı olarak bilinen “Menzil” grubunu tasfiye etti. Şiddet yanlısı bilenen “İlim” kanadı 1990’ların başında Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bölücü terör örgütü PKK yandaşlarına karşı tabanca ve satırlı saldırılar düzenleyerek ismini duyurdu.


PKK’ya karşı bölgedeki Müslüman Kürtlerin tepkisiyle doğduğu izlenimi veren Hizbullah hareketinin lider kadrolarının bu dönemde, JİTEM ile işbirliği içinde olduğu da iddialar arasındaydı.

Öcalan'ın yakalanmasından sonra PKK'nın tasfiye olması, örgütün varlık nedenini de ortadan kaldırmışa benziyordu. Ancak Hizbullah, örgütlenmesini bu kez batıya kaydırdı ve İstanbul’daki Doğu ve Güneydoğu kökenli işadamlarını kaçırarak para toplamaya başladı.

Peş peşe patlak veren ve onlarca insanın 'domuz bağı' denilen yöntemle işkenceden geçirilip öldürüldüğünün ve toplu mezarların ortaya çıkması, ülkede büyük bir şok yaratmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious