Korkunun siyasi sonuçları

Korkunun siyasi sonuçları.16965
  • Giriş : 23.10.2008 / 08:55:00

Terör örgütünün siyasi yandaşları neyden şikayet ediyor, şiddetin son bulmasından, özgür bir ortam oluşmasından.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Salı günü DTP Genel Başkanı Ahmet Türk konuşuyor: “Kürtler linç ve benzeri politikalarla sindirilmeye çalışılıyor…Özgürlüklerin ve hakların ortadan kaldırılması en büyük hatadır… Şiddet dilinden vazgeçilmelidir…”

Pazartesi Başbakan Erdoğan Diyarbakır'dayken terör örgütü bölge halkı üzerinde büyük bir baskı atmosferi oluşturmuş. Baskılar sebebiyle esnaf kepenk kapatmış, lokantacılar tehdit sebebiyle müşteri kabul etmiyor, öğrencilerin okula gitmemesi konusunda baskı yapılmış, sokakta yakılan lastikler günlük yaşamı felç etmiş, Diyarbakırlı özgürlüklerinden mahrum bırakılmış…

Diyarbakır halkına yaşamı çekilmez kılan, baskı yapan, tehdit eden, şantaj yapan, şiddeti günlük yaşamın parçası haline getirmeye çalışan kim? Terör örgütü.

Terör örgütünün siyasi yandaşları neyden şikayet ediyor, şiddetin son bulmasından, özgür bir ortam oluşmasından…

Bu nasıl bir çelişkidir?

Eskiden devletin baskısından şikayet edilir, bazı devlet görevlilerinin hak ve özgürlükleri ihlal ettiği şikayetleri gündeme gelirdi. DTP'nin dili aynı dil, şikayetleri yine devlete yönelik. Ama bölgede yatırım yapan, demokratik ve ekonomik kalkınmayı sağlamaya çalışan, özgürlükleri geliştirme mücadelesi içinde olan devlet; terör ve şiddetle halkı baskı altına almaya çalışan ise PKK.

DTP'li yöneticiler utanmadan Kürt halkının hak ve özgürlüğünden bahsediyorlar. Esnafın işine, öğrencinin okuluna gitmesine engel olan, sokakları savaş alanına çevirenler kendi adamları…

Yerel seçimlerde belediyeleri kaybetme korkusu açık şekilde terör örgütünün gerilimi tırmandırmasına, terör atmosferini yaygınlaştırmasına sebep oluyor. DTP de bu şiddet sarmalını politik bir araç olarak kullanma kolaycılığına kaçıyor.

Peki bölge halkı bu durumdan rahatsız değil mi, bölge halkı kendisini tehdit edenin, kendisine baskı yapanın terör örgütü olduğunu bilmiyor mu? Elbette biliyor ve bunun siyasi bir sonucu olacağını da DTP bilmek durumundadır.

Terör örgütü halkın hükümete yönelik artan sempatisinin altındaki zemini kaydırdığının çok iyi farkında. Yüzde 6'ları geçemeyen DTP de siyasi bir tıkanıklık içinde.

PKK, sevdirme politikalarının tıkandığını görünce, korkutma politikalarına geri dönmüş durumda.

Örgüt, hayatı giderek normalleşen bölge halkı üzerinde ancak ciddi bir korkutma ve baskıyla yönlendirme yapabileceğini düşünüyor.

Ancak korku üzerine kurulan bir yapının farklı siyasi sonuçları olabileceğini değerlendiremiyor. Diyarbakır halkının sessizliği giderek belli bir sempatiyi değil, belli bir öfkeyi palazlandırmaya başlıyor.

Üretilen korkunun siyasi sonucunun nasıl şekilleneceğini hep birlikte göreceğiz. Bölge halkı ya normalleşmeden, demokratik ve ekonomik gelişimden yana tavır takınacak ya da terör örgütünün her türlü gelişimi sabote eden ve süreci terörize eden eylemlerine kayıtsız kalacak. Şu an görünen Kürt kökenli insanların bu olumsuzluklardan ve terör örgütünün baskılarından bıktığı, artık bir normalleşme isteği içinde olduğudur.

Terör örgütünün şiddet politikasına teslim olan ve bundan medet uman DTP'nin giderek silikleşmesi ve ikinci plana düşmesi siyasi zeminde büyük bir hüsrana dönüşebilir.

Terörü yedeğine alan bir siyaset anlayışı artık iflas etmiştir. Bu ne hukukidir, ne demokratiktir, ne de insanidir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*