Korkut Özal'a göre suçlular

Korkut Özal'a göre suçlular.13446
  • Giriş : 31.05.2008 / 22:18:00

Eski bakanlardan Korkut Özal, ''Türkiye iyi yönetilemiyorsa, bunun sorumlusu üç kanun ve bir kurumdur." dedi ve üç kanunla kurumu şöyle açıkladı:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eski bakanlardan Korkut Özal, ''Türkiye iyi yönetilemiyorsa, bunun sorumlusu üç kanun ve bir kurumdur. Üç kanun; Anayasa, Partiler Kanunu ve seçim Kanunu, kurum ise yargıdır'' dedi.

Özal, Adana'nın merkez Seyhan ilçe Belediyesinin davetlisi olarak Seyhan Kültür Merkezinde katıldığı ''Muhafazakar Siyaset'' konulu konferansta, Türkiye'de 1960 ihtilaliyle birlikte yönetim yapısının değiştiğini ve seçilenlerin üzerinde bir gücün ortaya çıktığını söyledi.

Türkiye'nin iyi yönetilemediğini ifade eden Özal, ''Bunun sorumlusu üç kanun ve bir kurumdur. Bunlar, Anayasa, Partiler Kanunu ve seçim kanunu, kurum ise Yargıdır'' diye konuştu.

Mevcut Anayasa'da, seçilenlerin üzerinde bir iradenin bulunduğunu ifade eden Korkut Özal, ''Bugün 18 milyon kişinin oyuyla seçilen bir iktidar, 11 kişiden 7'sinin evet demesiyle kapatılabilecek. Bu, Anayasanın içine konmuş, Siyasi Partiler Kanunu'ndaki bir hükümdür. Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir Anayasa ve hüküm yoktur'' ifadelerini kullandı.

Türkiye'de yargının da taraflı hale geldiğini savunan Özal, ''Önceki 3 cumhurbaşkanını, 184 kişi toplanıp seçtiler. Ama son seçimde dediler ki, 367'den aşağı oyla olmaz. Anayasa mahkemesine dava açıldı ve Anayasaya aykırı şekilde, gereken oy sayısı 367'ye çıkarıldı. Sonra referandumda bu sorun düzeltildi'' şeklinde konuştu.

Türkiye'nin, 1992 ile 2002 yılları arasında ''soyulduğunu'' ileri süren Özal, ''Bu yıllar arasında Türkiye öyle hale geldi ki, milli gelir üç kez, önceki yılın gerisine düştü. İnsanlar fakirleşti. Şimdi, 'küçük çocuğun başını örttün diye senin iktidarına son vereceğim' diyeceklerine, o yıllarda devleti yönetenlere hesap sorsunlar. Bu kişiler ellerini kollarını sallayarak dolaşıyorlar'' dedi.

Muhafazakarlık kavramına da değinen Özal, ''Muhafazakarlığın kelime anlamı, 'bir şeyi korumak'tır. Muhafazakar, kendisini kendi yapan değerleri korur. Türkiye sınırları içinde, birbiriyle bağdaşmış bir toplumuz. Aramızda Müslüman olan da olmayan da var. Türk, Kürt, Arap, Laz asıllı var. Ama biz bu toplum içinde millet oluşturmuşuz. Milleti millet yapan değerlerin hepsi korunmalıdır. Bunu koruyamazsak, aramızdaki çimentoyu kaybeder ve yıkılırız'' diye konuştu.

Toplantıya Seyhan Belediyesi Başkan Vekili Ali Yüzükçü ile çok sayıda vatandaş da katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious