Kornea nakli için doku uyumu gerekmiyor

  • Giriş : 08.05.2006 / 00:00:00

Gözün en saydam ve en kırılgan noktası olan kornea, saydamlığını kaybettiği zaman görmeyi engelliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bir saat için cam neyse göz için de korneanın aynı anlama geldiğini söyleyen Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Kornea Birimi Sorumlu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sait Eğrilmez, "Beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin korneası, kornea bekleyen bir kişiye rahatlıkla nakledilebilir." dedi.

Kornea nakli konusunda Ege Ajans'a bilgi veren Doç. Dr. Eğrilmez, beyin ölümü gerçekleşen bir kişiden alınan korneanın, sadece bulaşıcı hastalıklar yönünden incelendiğini söyledi. Korneaların ölümden sonraki ilk 8 saatte alınabildiğine değinen Eğrilmez, "Kornealar, uygun solüsyonlar içinde 14 gün bekletilebiliyor. Ellerinde hazır kornea bulunan göz bankaları dışında hastalar, uygun kornea bulunduğunda çağrılmak üzere listeye alınıyor. Bulunduğunda çağırılan hasta, ameliyat öncesi tahlilleri yapılmak üzere hastaneye yatırılıyor ve ameliyata alınıyor." şeklinde konuştu.

Bulaşıcı hastalığı bulunmayan ve vericilerden alınan korneaların, saydamlık yönünden yeterli bulunduğu takdirde nakledilebildiğine dikkat çeken Eğrilmez, "Nakil sonrası yüzde 95 ve üzerinde başarı sağlıyoruz. Bu hem Ege Bölgesi hem de dünya ortalamasının üzerinde bir başarı." dedi.

Kornea naklinin, korneadaki bulanıklıklara bağlı olarak görme keskinliği azalan kişilere yapıldığını kaydeden Doç. Dr. Sait Eğrilmez, "Her nakilde olduğu gibi vücut tarafından reddedilme riski var ancak damarsız bir doku olmasına bağlı olarak ret durumu en düşük operasyon kornea naklidir." diye konuştu.

Kornea nakli ameliyatından sonra hastanede kalma süresinin hastalara göre değiştiğini vurgulayan Doç. Dr. Eğrilmez, "Kendi kornealarında damarlanma bulunan, daha önce göz ameliyatı geçirmiş gözlerle ek hastalıkları bulunanlarda iyileşme daha yavaştır. Problemsiz olgular için hastanede yatış süresi ortalama dört beş gündür." dedi.

Nakilden ameliyatlarından sonra bir yıl giderek azalan dozlarda ilaç kullanılmasının esas olduğunu anlatan Eğrilmez, "Tedavide sadece göz damlaları kullanılır. Ameliyatlardan sonra muayenelerin sıklığı giderek azalır. Başlangıçta daha sık olmak üzere ilk yıl ortalama 8-10 defa kontrol muayenesi yapılır." şeklinde konuştu.

EÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kornea Birimi'ne ait bir kornea bankası bulunduğunu beliten Doç. Dr. Eğrilmez, "Kornea birimimizde büyük bir ekip ve ekipmanlar var ancak korneamız eksik. Bağışlar yeterli değil. Kornea bankasına giren kornealar, anında nakil için kullanılıyor. Tek eksiğimiz organ bağışı. Herkesin desteğini bekliyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious